Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İkili ilişkilerimizde tarih yazıyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gana'da mevkidaşı Mahama ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan Gana ile ticaret hacminin 2020 yılında 1 milyon dolar olarak hedeflediklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 1.3.2016 14:45 Güncelleme Tarihi: 1.3.2016 15:12
İkili ilişkilerimizde tarih yazıyoruz

BATI AFRİKA'DAKİ EN YAKIN DOSTLARIMIZDAN BİRİSİ

Gana 1957 yılında sahra altı Afrika'da özgürlüğünü ilan eden ilk devlettir. Gana bugün güçlü ve sağlam demokrasisi, siyasi ve sosyal istikrarı, aktif diplomasisiyle Afrika'nın ilham kaynağıdır. Kana bizim Batı Afrika'daki en yakın dostlarımızdan biridir.

MEVCUT İŞBİRLİĞİMİZİ DAHA DA TAHKİM EDECEKTİR

Gana'yı kalkınma ortağımız olarak görüyoruz. Ekonomik, kültürel, ticari hedefleri kapsayacak bir ortaklıktır bu. Afrika'da yeni büyükelçilikler açmaya başladığımızda ilk etapta Gana yer aldı. Önümüzdeki dönemde barışa veya barışlara müşterek olarak katkı sağlamakta kararlıyız. Türkiye ile Gana mevcut işbirliğinin kapsamını genişletme kararlılığındadır. Bu konuda aramızda bir siyasi irade mevcuttur. Gana ile Türkiye arasında 5 yıl içinde 18 anlaşma ve muhtıra imzalanmıştır. Bunlar inanıyorum ki mevcut işbirliğimizi daha da tahkim edecektir.

KENDİLERİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ

Şu an 400 bin dolar olan ticaret hacmimizi 2020'de 1 milyon dolar olacağına inanıyorum. Bugün 150'yi aşkın firmamızla buradayız. Firmalarımız enerji altyapı, konut inşaatı olmak üzere özellikle Gana'nın ekonomik kalkınma çabalarına doğrudan katkıda bulunmaya kararlıdır, biz de kendilerini teşvik edeceğiz. Kamu özel sektör ortaklığı Türkiye'nin kalkınmasında özellikli bir rol oynamıştır. İnanıyorum ki, bu model Gana'nın kalkınmasında da çok önemli bir rol oynayacaktır. Uzun vadeli karşılıklı iş ilişkilerinin kurulacağını ümit ediyorum.

TÜRKİYE GANA'NIN YANINDADIR


35 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülke olarak terör örgütlerinin yöntemlerini, hedeflerini çok iyi biliyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Dili, dini, ırkı olmayan bu terörün dünyada tüm ülkeler hep birlikte lanetlemek ve hep birlikte karşısında tavır almak durumundayız. Türkiye Gana'nın ve Ganalı kardeşlerinin yanındadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İkili ilişkilerimizde tarih yazıyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN