Türkiye'yi dinlemeyen Batı'yı tarih yargılayacak

Giriş Tarihi: 2.3.2016
Türkiye'yi dinlemeyen Batı'yı tarih yargılayacak

Türkiye'nin Suriye politikasına destek veren Uluslararası Kriz Grubu Başkanı Guehenno, Ankara'yı dinlemeyen Batı'nın tarihi bir hata yaptığını kaydetti

Uluslararası Kriz Grubu Başkanı Jean- Marie Guehenno, Batı'nın Irak ve Libya krizlerine müdahale sırasında Türkiye'nin tavsiyelerine kulak asmayarak yanlış yaptığını, aynı hatanın Suriye'de de tekrarlandığını söyledi. Guehenno, "Tarih, Batı'nın Ankara'yı dinlemeyerek Suriye'de erken, hızlı ve net bir müdahaleden kaçınmasını sert şekilde yargılayabilir" dedi. İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesinde yayımlanan "Türkiye'yi Suriye'ye Feda Etmeyin" başlıklı makalesinde Guehenno, konuya ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Guehenno, Türkiye'yi "Mevcut dünya düzeni ile şiddet dolu alternatif düzenin teşkil ettiği gergin fay hattı arasında bir istikrar çıpası" olarak tanımladı.

ANKARA'NIN BİLGELİĞİ ANLAŞILDI
"Batı'nın 2003'te Irak ve 2011'de Libya hakkındaki kararları, Ankara'nın aksi yöndeki tavsiyelerine karşı alındı. Bugün, bu tavsiyelerdeki bilgelik çoktan anlaşılmış durumda" ifadesini kullanan Guehenno, Suriye konusunda da şunları kaydetti: "Türkiye, Suriye'nin büyük komşusu olarak hızlı ve geri dönülemez şekilde Beşar Esad'ın karşısında yer aldı. Tarih, Batı'nın Ankara'yı dinlemeyerek Suriye'de erken, hızlı ve net bir müdahaleden kaçınmasını da aynı sertlikte yargılayabilir."

TÜRKİYE VE BATI AYNI GEMİDE

ABD ve Avrupa'nın DAEŞ'i her ne pahasına olursa olsun karşı konulması gereken bir 'baş düşman' olarak görmekte acele ettiğini savunan Jean- Marie Guehenno, şunları kaydetti: "Bu teşhis yanlış. Esad'ın insafsız bombalarında öldürülen insan sayısı, DAEŞ'in öldürdüklerinden çok daha fazla. Her şeyi DAEŞ merceğinden görmek, terörün propaganda tuzağına düşmektir. Mevcut jeopolitik fırtınalar içinde Türkiye ve Batı, net bir şekilde aynı gemide. Sürdürülebilir herhangi bir Suriye politikası, Türkiye boyutunu da işin içine katmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'yi dinlemeyen Batı'yı tarih yargılayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN