Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara bastırdı, B planı iptal

Giriş Tarihi: 3.3.2016 06:14 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 06:49
Ankara bastırdı, B planı iptal

'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden "B Planı" senaryoları, Ankara'yı harekete geçirdi. Girişimlerin ardından ABD plandan vazgeçti.

İlk günden bu yana "'nin toprak bütünlüğünün korunması" mesajları veren ve bu duruşunu değiştirmeyen Türkiye, Suriye'yi parçalanma ya götürecek senaryo ve gizli ajandaların kabul edilemeyeceğini muhataplarına net bir dille bildirdi. Başta ABD olmak üzere müttefikleriyle diplomatik yolla temas kuran ve bilgilendiren Türkiye, "Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik planlar kabul edilemez. Olası bir parçalanma domino etkisi yapar ve Ortadoğu'yu içinden çıkılamaz bir mezhep savaşına sürükler" dedi.

'SURİYE 3'E BÖLÜNECEK' İDDİASI

KABUL EDİLEMEZ

Alternatif senaryolar diplomasi çevrelerinde, "Suriye'nin rejimine yakın Nusayri, Arap aşiretlerinin oluşturacağı Sünni ve PYD öncülüğündeki Kürt yapılanma olmak üzere üçe parçalanacağı" şeklinde yorumlandı. Böyle bir planın Rusya tarafından da destekleneceği ifade ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "B planı"nın Suriye'de federal bir yapının oluşturulması olmadığını belirtti.

RUSYA'DAN İLGİNÇ ESAD AÇIKLAMASI

NE DEMİŞTİ?

Ankara'yı harekete geçiren gelişme, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi'nde yaptığı açıklamaların ardından yaşandı. Kerry, ateşkesten sonuç alınamaması halinde Suriye'yi bir bütün olarak tutmanın zora gireceğini belirtmişti.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara bastırdı, B planı iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN