Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM'den 'konvoyları bırakın' çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, 'de insani yardım ulaştırma çabalarının sürdüğünü ancak in bazı bölgelerde zorluk çıkardığını söyledi.

Giriş Tarihi: 3.3.2016 09:24 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 09:27
BM'den 'konvoyları bırakın' çağrısı

Haq, basın toplantısında yaptığı açıklamada, in Mudamiye'ye giden konvoylardaki tıbbi malzemelerin geçişini 29 Şubat'ta engellediğini, bugün bazı malzemelerin geçmesine izin vermesine karşın ameliyat malzemelerinin götürülemediğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün yılbaşından bu yana ulaşılması zor 53 bölgeye tıbbi malzeme ulaştırmak için rejimine 15 defa izin başvurusu yaptığını belirten Haq, son dönemde bazı izinlerin verildiğini ancak birçok talebin halen beklemede olduğunu ifade etti.

Kuşatma altındaki bölgelere gıda ulaştırılması konusunda da açıklamalarda bulunan Haq, yardım konvoylarının yarın Doğu Guta'da bulunan Kafr Batna bölgesine gideceğini, gelecek günlerde de Doğu Guta bölgesine yardımların sürdürülmesinin planlandığını dile getirdi.

Farhan Haq, cumartesi günü de Madaya, Zebadani, Fua ve Keferya'ya yardım konvoylarının gönderileceğini, bu dört kente 60 bin kişilik yardım ulaştırılmasının planlandığını kaydetti.

Haq, BM'nin tüm taraflara, bir an önce Suriye'nin tüm bölgelerine engelsiz insani yardım ulaştırılmasını temin etme çağrısını yinelediğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'den 'konvoyları bırakın' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN