Döndüler, ikizlerle deneyler başlıyor

340 gün uzayda yaşayan Amerikalı Scott Kelly ile Rus Mihail Kornienko, yeryüzüne döndü. Bilim insanları, Kelly'yi inceleyip aynı süreyi dünyada geçiren ikizi Mark ile karşılaştıracak

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Döndüler, ikizlerle deneyler başlıyor
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) bir yıllık görev sürelerini tamamlayan Amerikalı astronot Scott Kelly ve Rus kozmonot Mikhail Kornienko, Dünya'ya döndü. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Kelly (52), Kornienko (55) ve UUİ'de 6 ayını tamamlayan kozmonot Sergey Volkov'u taşıyan Soyuz kapsülünün Kazakistan'a indiğini açıkladı. İki uzay insanı, UUİ'de tam 340 gün, yani normal kalış süresinin iki misli zaman geçirdi. Misyonun komutanı Kelly, Kazakistan'dan ABD Houston'a uçacak ve burada NASA uzmanları onun üzerinde incelemelerine başlayacak.

MARS'A HAZIRLIK

Scott Kelly'nin yine astronot olan ama emekliye ayrılan kardeşi Mark da testlerden geçiriliyordu. İkiz kardeşlerin ayrı ayrı incelenmesi bilim insanlarına uzayın insan bedeni üzerindeki gerek fiziki gerekse psikolojik etkilerini anlama konusunda önemli bir araç vermiş olacak. Uzay istasyonu mürettebatı hemen tıbbi destek alıyor ama Mars'a gönderilecek müstakbel uzay insanlarının kızıl gezegenin yüzeyine iniş yaptıktan sonra böyle bir imkânları pek olmayacak. Bilim insanları bu nedenle yaralanma ihtimalini asgariye indirip, tedaviyi hızlandıracak yolları araştırıyor.

PARAŞÜTLE İNDİLER
Scott Kelly ve Mikhail Kornienko ile UUİ'de 6 ayını tamamlayan Rus mürettebat Sergey Volkov'u taşıyan Soyuz kapsülü dün sabah yerel saatle 10.26'da paraşütle Kazakistan steplerine iniş yaptı. Dünya'ya yolculuğun yaklaşık 3.5 saat sürdüğü açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döndüler, ikizlerle deneyler başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN