'Süper Salı'da zafer Clinton ve Trump'ın

11 eyalette önseçimlerin yapıldığı 'Süper Salı', Hillary Clinton ve Donald Trump'ın rakiplerine üstünlüğünü pekiştirdi. Clinton ve Trump, yedişer eyaleti kazanarak adaylığa daha da yaklaştı

Giriş Tarihi: 3.3.2016
'Süper Salı'da zafer Clinton ve Trump'ın
ABD'de Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti'den aday olmak isteyen isimler en önemli viraj olarak görülen ve 11 eyalette düzenlenen Süper Salı önseçimlerini atlattı. Demokrat Parti'de eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton (68) yedi eyalette üstünlüğü elde ederken sosyalist aday Senatör Bernie Sanders (74) ise dört eyalette kazandı. Cumhuriyetçi Parti'de beklendiği gibi ırkçı ve ayrımcı fikirleriyle bilinen Donald Trump (69) yedi eyalette zaferini ilan etti. Senatör Ted Cruz (45) iki eyaleti, Cumhuriyetçi Parti'nin elitleri tarafından desteklenen Senatör Marco Rubio (44) ise ancak bir eyaleti kazanabildi.

DEMOKRATLAR İKİYE BÖLÜNDÜ
"Süper Salı" sonuçları adeta Demokrat Parti'deki ideolojik ve etnik bölünmeyi gözler önüne serdi. Clinton, Teksas ve Georgia gibi çoğunlukla siyahilerin ve Latinlerin yaşadığı eyaletleri kazanırken, Vermont Senatörü Sanders, Colorado ve Minnesota gibi beyazların ağırlıklı yaşadığı eyaletlerde üstünlük elde etti. Parti adaylığını neredeyse garantileyen Clinton'ın zafer konuşmasında Sanders'a hiç odaklanmadığı ve daha çok Trump'ın ayrımcı politikalarını eleştirdiği görüldü. Provokatif yorumlarıyla bilinen Trump'ın, eğitimli kitlelerin yaşadığı kuzey eyaletleri olan Vermont ve Massachusetts'te de yarışı önde tamamlaması Cumhuriyetçi Parti elitlerini hayal kırıklığına uğrattı.

BABA TRUMP DA KKK DESTEKÇİSİ ÇIKTI
Seçim kampanyası boyunca, faşist örgüt Ku Klux Klan'la (KKK) arasında yeterince mesafe koymamakla eleştirilen Donald Trump'ın babasının da KKK destekçisi olduğu ortaya çıktı. ABD basını, Fred Trump'ın 1927'de New York'ta düzenlenen bir KKK mitingine katıldığı için polis tarafından tutuklandığı yönündeki haberleri arşivden çıkardı. Irkçı ve siyah karşıtı KKK örgütü, Donald Trump'ı destekleyerek büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süper Salı'da zafer Clinton ve Trump'ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN