Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin 'ya ları 1 yıl uzatıldı

Başkanı Obama, Ukrayna'ya askeri müdahalesinden dolayı 'ya uygulanan ların 1 yıl daha uzatılmasına verdi.

Giriş Tarihi: 4.3.2016 12:07 Güncelleme Tarihi: 4.3.2016 12:09
ABD'nin Rusya'ya yaptırımları 1 yıl uzatıldı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Başkan Obama'nın imzaladığı "başkanlık emri"ne göre lar, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın çevresinin ve bazı Rus devlet firmalarının 'de iş yapmasını ve ABD'li firmaların mezkur kişi ve kurumlarla iş yapmasını yasaklıyor.

Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri "ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit" olarak nitelendirildiği bildirilen açıklamada, "Bu yaptırımların kaldırılması, 'sözde' Minsk barış anlaşmalarının gerekliliklerinin yerine getirilmesine bağlıdır" ifadelerine yer verildi.

2015 yılı başında imzalanan bu anlaşmalara göre Rusya'nın, Ukrayna hükümetinin (belli bölgelerdeki isyancılara karşı) sınır güvenliğini sağlamasına yardımcı olması ve yerel seçimlerin gerçekleştirilmesi gibi hükümler bulunuyordu. Ancak Washington yönetimi, Moskova'nın isyancıları maddi olarak ve silah temini ile desteklemeye devam ettiğini savunuyor.

", İLİŞKİLERE YIKICI ETKİ YAPTI"

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Rusya'ya uygulanan yaptırımları 1 yıl daha kararının, iki ülke arasındaki ilişkilere yıkıcı etki yaptığını açıkladı.

Bakanlığın Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin uyguladığı yaptırımları uzatma kararının iki ülke arasındaki ilişkilere yıkıcı etki yaptığı vurgulanarak, Moskova yönetiminin karara karşı cevap hakkını saklı tuttuğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD'nin, Ukrayna'da yapılan darbenin ve şimdi de Kiev'deki müşterilerinin yönetiminin vahim sonuçlarının sorumluluğundan kaçmak için iki yıldır Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımla oynamaya devam etmesi üzücüdür. Bu kararların, Minsk anlaşmalarının uygulanmasındaki Kiev'in isteksizliği yüzünden yerinde sayan Ukrayna krizinin çözümüne bir katkısı olmasa da Rusya-ABD ilişkilerine yıkıcı etki yaptığı anlaşılıyor. Ayrıca, ülkelerimiz arasındaki diyalog atmosferi, bölgesel ve küresel güvenlik konularını da etkiliyor. ABD, ikili ilişkilerimizin çerçevesini gevşeterek, kendilerinin bize müracaat ederek yardım istedikleri uluslararası sorunların çözümünde işbirliği olanaklarını zayıflattığını dikkate almalıdır. Washington, yaptırım politikasının verimsiz olduğunu ve Rusya ile çatışma yönteminin tehlikeli olduğunu anlamalıdır. Rusya, ülke çıkarları gözetilerek, karara karşı verilecek cevap hakkını saklı tutuyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin Rusya'ya yaptırımları 1 yıl uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN