Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ülkedeki tüm lerini devletleştiriyor

Cumhurbaşkanı , halkının “bugüne kadar bir yararını göremediği”ni söylediği tüm lerine devletin el koyacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 4.3.2016 09:12
Zimbabwe ülkedeki tüm elmas madenlerini devletleştiriyor

Mugabe'nin bu açıklaması Bakanlığı'nın, çoğu Çinli olan Maden şirketlerinin Marange bölgesinde bulunan yataklarını terk etmesini istemesinden hemen bir hafta sonra geldi. Bakanlık kararının ardından Zimbabwe'nin maden yataklarına el koyacağı söylentisi yayılmış, ancak bu Maden Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

Zimbabwe'nin Marange bölgesindeki en büyük elmas madeninin işleticisi Mbada Diamonds, Pazartesi günü yüksek mahkemeye başvurarak, hükümet aleyhine maden yönetimini ele geçirmeye çalışmakla suçlayan bir dava başvurusunda bulunmuştu. Bir başka elmas madeni işletmecisi Çinli Anjin Investments de benzer nedenlerle hükümet aleyhine dava açmıştı.

Mugabe konuşmasında, geçen Aralık ayındaki Çin ziyaretinde Devlet başkanı Xi Xihping'e Çinli şirketlerin işlettiği elmas madenlerinden ülke olarak bir şey kazanmadıklarını aktardığını söyledi. Mugabe, ayrıca şirketleri 15 milyar dolardan çok değerde elması ülke dışına kaçırmakla da suçladı.

Zimbabwe madenlerini işleten şirketler yılda 3.26 milyar dolarlık elmas ihraç ediyor. Zimbabwe devletinin madenlerden aldığı yıllık pay 2014 yılında 84 milyon dolar düzeyindeyken, 2015 yılında 23 milyon dolara düştü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zimbabwe ülkedeki tüm elmas madenlerini devletleştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN