Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kürtlere Suriye'de özerklik yok'

ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby, Suriye'de Kürtler için özerk bölgenin oluşmasını istemediklerini vurguladı. Kirby, "Mezhep ayrımı gözetmeden, Suriye'yi bir bütün olarak kabul ediyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2016
'Kürtlere Suriye'de özerklik yok'
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'den, Suriye'deki Kürt grupların özerklik talepleriyle ilgili dikkat çekici bir çıkış geldi. Başkent Washington D.C.'de düzenlediği günlük basın toplantısında, "Suriye'de federal modele geçileceği" yönündeki haberleri değerlendiren Kirby, Amerikan yönetiminin, mezhep ya da siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin Suriye'nin bütünlüğünden yana olduğunu kaydetti. "Suriyeli Kürtler defalarca federal bir modele geçilmesini istedi. ABD bunu destekliyor mu?" şeklindeki soruyu cevaplandıran John Kirby, "Eğer bana Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi isteyip istemediğimizi soruyorsanız, cevap: Hayır. Suriye'de federal devlet konusundaki görüşümüzü defalarca söyledik, yine tekrar edeceğim. Bugüne kadarki bildirgelerde de anlaştığımız üzere, Suriye'yi mezhep ayrımı gözetmeksizin bir bütün olarak kabul ediyoruz" dedi. Sözcü Kirby, muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlenen hava saldırıları ve rejim tarafından kuşatma altında tutulan bölgelerle ilgili bir soruya cevaplarken, buralara insani yardımların ulaşmadığı konusunda daha fazla bilgi edinmeye çalıştıklarını belirtti.

AMAÇ, ESAD'SIZ HÜKÜMET
Basın toplantısında, önümüzdeki dönemde Suriye'de düzenlenmesi planlanan seçimlerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan John Kirby, ABD yönetiminin Beşar Esad konusundaki pozisyonunda bir değişiklik olmadığını yineledi. Kirby, "Bu konudaki tavrımız çok net. Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri olduğunu düşünmüyoruz. Esad'ın olmadığı bir hükümetin kurulmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

PYD, KÜRT SİYASETÇİYİ KAÇIRDI

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye Kürt Demokrat Partisi ve Suriye Kürt Ulusal Koalisyonu üyesi Abdurrahman Abu'yu kaçırdı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, PYD güçleri, Abu'yu Halep'in Afrin ilçesindeki evinden alarak bilinmeyen bir yere götürdü. Abu'nun üçüncü kez kaçırıldığını belirten kaynaklar, Kürt siyasetçinin, PYD'nin çocukları silah altına alması ve haraç toplamasını eleştirdi��i için hedef seçildiğini belirtti.

"MUSUL'U GERİ ALMAK BU YIL ZOR"
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sözcülerinden Albay Christopher Grave, DAEŞ terör örgütüne karşı Suriye ve Irak'ta yürütülen operasyonlar hakkında bilgi verdi. Irak'ın Musul kentinde 10 bin dolayında DAEŞ üyesinin olduğunu hatırlatan Grave, kentin bu yıl sonuna kadar örgütten geri alınabileceğine dair tahminlerin 'iyimser' olduğunu söyledi. Grave, "Irak ordusu ve peşmerge güçleri, Musul'u geri almak için planlar yapıyor, biz de onları destekliyoruz. Ancak süreci hızlandırmanın yollarını arıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kürtlere Suriye'de özerklik yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN