Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD: Esad'a karşı uluslararası hukuki bir süreç olursa destekleriz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , Başkanı 'ın uluslararası camiada yargılanması yönünde bir irade oluşursa, bu kararı destekleyeceklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 8.3.2016 01:30 Güncelleme Tarihi: 8.3.2016 01:33
ABD: Esad'a karşı uluslararası hukuki bir süreç olursa destekleriz
Kirby, günlük basın toplantısında li muhaliflerin Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Riyad Hijab'ın Esad'ın geçiş sürecinin başlaması sonrasında Suriye'yi terk etmesi gerektiği ve uluslararası adaletin karşısında çıkartılması gerektiği yönündeki sözlerini değerlendirdi.

ESAD ÜLKEDE İÇ SAVAŞ OLMADIĞINI SÖYLEDİ

Kirby, uluslararası hukuki bir süreç sonrasında Esad'ın sorumlu tutulması gerektiğine dair bir durum ortaya çıkarsa kararı destekleyeceklerini söyledi.

Halihazırda Suriye'de siyasal çözüm arayışlarına yoğunlaştıklarını belirten Kirby, "Kendi halkına karşı gaz kullanmayan ve varil bombaları atmayan bir hükümeti kuracak siyasal çözüm arayışları için uğraşıyoruz" diye konuştu.

"Esad Suriye'den ayrıldığı takdirde herhangi bir ülke tarafından bir villaya yerleştirip adaletten kaçmasına sebep olunması durumunda tepkiniz ne olur?" şeklinde bir soruya Kirby, böyle bir senaryoyu değerlendirmek için henüz erken olduğunu söyledi.

Kirby, Hijab'ın Suriye'de geçiş sürecinin başlaması durumunda Esad'ın ülkeden ayrılması gerektiği yönündeki sözlerinin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Esad'ın bir an önce Suriye'den ayrılmasının gerekmediği yönündeki sözleriyle örtüşmemesi konusunda ise "taraflar anlaşmasa dahi birbirlerine saygı duyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin bu konudaki politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını belirten Kirby, "Süreç başladığından beri politik duruma ve Esad'ın geleceğine dair taraflar arasında bir anlaşmazlıklar var" dedi.

, buna karşılık Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığına dair politikalarında da bir değişiklik olmadığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Esad'a karşı uluslararası hukuki bir süreç olursa destekleriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN