Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ye tepkisi

Giriş Tarihi: 8.3.2016 16:06
BM'den AB'ye sığınmacı tepkisi

ler Yüksek Komiserliği (MYK), 'nin Türkiye ile anlaşması halinde ları toplu bir şekilde Türkiye'ye geri gönderecek olmasının endişe verici olduğunu bildirdi.

BMMYK sözcülerinden William Spindler, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin halihazırda 3 milyon sığınmacıya evsahipliği yaptığını belirterek "Sığınmacıların toplu bir şekilde Türkiye'ye gönderilmesini öngören bir düzenlemeden endişe duyuyoruz" dedi.

Spindler, "Daha fazla nın Türkiye'ye geri gönderilmesinin çok iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz. Bunun yerine sığınmacılar hem ülkelerine hem de ABD, Avustralya, Arap ülkeleri gibi diğer ülkelere yeniden yerleştirilmeli" diye ekledi.

MYK Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel de BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, AB'nin sığınmacıları Türkiye'ye geri göndermek istemesine ilişkin şunları söyledi:

"Yabancıların topluca sınır dışı edilmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince yasaklanmıştır ve AB'nin sığınmacıları topluca Türkiye'ye geri göndermek istemesi ne AB ne de uluslararası hukuk kurallarıyla örtüşür."

Anlaşmanın detaylarının ve sığınmacılar geri gönderilmek istendiğinde ne tür önlemler alınacağının net olmadığına dikkati çeken Cochetel, sığınmacı krizinin çözümü için hem AB hem Türkiye'nin dengeli bir çözüm bulması gerektiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'den AB'ye sığınmacı tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN