Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'a kötü haber!

Başkanı Barack , ülkesinin 'ın petrol ürünleriyle ilgili yaptırımlarına temel oluşturan "ulusal acil durumu", İran'ın hala ABD'ye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle 1 yıl uzattı.

Giriş Tarihi: 9.3.2016 19:50 Güncelleme Tarihi: 9.3.2016 20:01
Obama'dan İran'a kötü haber!

'dan yapılan açıklamada, 1995 yılında dönemin başkanı Bill Clinton tarafından imzalanan başkanlık emrinin tarafından 1 yıl uzatıldığı bildirildi.

Obama'nın belgeyi imzalama gerekçesinin "'ın eylem ve politikalarının ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine oluşturduğu sıra dışı tehditle başa çıkmak" olduğu ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'nın yanı sıra Almanya ile Avrupa Birliği, 14 Temmuz 2015'te Tahran yönetimi ile İran'ın nükleer programına ilişkin anlaşmaya varmış, bunun ardından ABD yönetimi, ocak ayında İran'a yönelik nükleer faaliyetlerle ilgili yaptırımları kaldırmıştı. Ancak ABD'nin nükleer faaliyetlerle ilgili olanlar dışında İran'a yönelik yaptırımları sürüyor.

ABD'nin teknik olarak İran'a yönelik yaptırımları için iki başkanlık emri bulunuyor. Bunlardan ilki 1979'da dönemin başkanı Jimmy Carter, diğeri ise 1995'te Bill Clinton tarafından imzalanmıştı. Bu iki başkanlık emri, İran'ın varlıklarının dondurulması, petrol ürünlerinin alım satımına getirilen yasaklamalar gibi yaptırımlara temel oluşturuyor. ABD başkanları, her yıl başkanlık emirlerini birer yıl uzatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan İran'a kötü haber!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN