Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stoltenberg: Önümüzdeki günlerde daha fazla gemi olacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sığınmacı kriziyle mücadelede Ege Denizi'nde görev yapan ittifak gemilerinin sayısının gelecek günlerde artırılacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 10.3.2016 20:11 Güncelleme Tarihi: 10.3.2016 20:57
Stoltenberg: Önümüzdeki günlerde daha fazla gemi olacak

Stoltenberg, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'ı ziyaret etti.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Türkiye, Yunanistan ve Almanya'nın talebi üzerinde, Ege Denizi'nde sığınmacı krizine karşı başladıkları görevle ilgili bilgi verdi.

Stoltenberg, "Operasyonel olduğumuz alanı genişlettik. Yunan adası Midilli etrafına yoğunlaşmaya başladık ve önümüzdeki gün ile haftalarda daha güneye hareket etmeyi planlıyoruz" dedi.

Avrupa sınır ajansı Frontex ile gerçek zamanlı bilgi paylaşımı prosedürü üzerinde anlaşmaya vardıklarını kaydeden Stoltenberg, "Bu önemli. Çünkü NATO gemileri Ege'de bilgi topluyor, gözetleme ve keşif görevlerinde bulunuyor, durumu izliyor. Bu, aynı zamanda hem Yunan hem Türk sahil güvenlik birimleri hem de Frontex için önemli" diye konuştu.

NATO'nun Ege Denizi'ndeki gemi sayısını artırmaya karar verdiğini anlatan Stoltenberg, "Bölgede şimdi 5 gemi var. Önümüzdeki günlerde daha fazla gemi olacak. Ayrıca çoğu gemide helikopter de var. NATO'nun modern teknolojilerle donatılmış gemi varlığını artırıyoruz" ifadelerini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stoltenberg: Önümüzdeki günlerde daha fazla gemi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN