Türkiye'nin en iyi haber sitesi

22 bin militan deşifre oldu

DAEŞ'ten kaçan Ebu Hamed adlı eski militan, örgütün veri tabanındaki 22 bin kişinin bütün bilgilerini İngiliz Sky News kanalına ulaştırdı. İstihbarat uzmanları, dev bilgi bankası üzerinde çalışmaya başladı

Giriş Tarihi: 11.3.2016
22 bin militan deşifre oldu
Batılı ülkeler DAEŞ terör örgütüyle nasıl baş edileceği konusunda strateji geliştirmeye devam ederken, İngiliz Sky News kanalı, örgütün yapısıyla ilgili bilgi verecek çarpıcı gelişmeyi dünyaya duyurdu. DAEŞ'ten kaçan Ebu Hamed adlı eski bir militanın, 22 bin örgüt üyesinin bilgilerini, adres ve telefon numaralarını içeren dosyayı Sky News'e ulaştırdığı açıklandı. İstihbarat uzmanlarına göre, devasa boyutlardaki bilgi bankası, DAEŞ'le ilgili şimdiye kadar edinilen en net bilgileri sunması bakımından çok önemli. Sky News'ün internet sitesinden yapılan duyuruya göre, USB içinde ulaştırılan dosya, 51 ayrı ülkeden 22 bin militan hakkındaki bilgileri içeriyor. Dosyada, Avrupalı istihbarat örgütlerinin şimdiye kadar haberdar olmadığı çok sayıda militanın isminin de yer aldığı tahmin ediliyor. Kanal, kendilerine ulaşan bilgiler konusunda istihbaratçıların bilgilendirildiğini, resmi kanalların dosyaya erişiminin de sağlandığını kaydetti.
10 SORUDA DAEŞ'İN İNTİHAR BOMBACILARI

BİLGİLER ESKİ ÖSO ÜYESİNDEN

Kapsamlı bir içeriğe sahip dosyada, militanların kan gruplarından annelerinin kızlık soyadına kadar her türlü ayrıntının bulunduğu belirtildi. Ebu Hamed kod adını kullanan militanın, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesiyken DAEŞ'e katıldığı, ardından yaşadığı hayal kırıklığı ve öfke nedeniyle örgütten kaçtığı açıklandı. Ebu Hamed'in, DAEŞ'in istihbarat birimlerine kadar girmeyi başardığı, ardından bütün bilgileri bir USB'ye kopyalayarak örgütten kaçtığı ortaya çıktı. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan istihbarat uzmanları, Sky News'e sızdırılan belgelerin, gerçek bir dönüm noktası olabileceğini vurguladı.

BİNLERCE BİLGİ DE ALMANYA'NIN ELİNDE
Almanya'nın da, DAEŞ bayrağı altında savaştıktan sonra ülkeye geri dönen yabancı militanlar hakkında ayrıntılı bilgiler içeren dosyaları ele geçirdiği belirtildi. Alman federal polis teşkilâtı BKA'nın, DAEŞ'ten sızdırılan dosyalara sahip bulunduğunu, İçişleri Bakanı Thomas de Maziere de teyit etti. Bu bilgiler sayesinde, Angela Merkel yönetiminin örgütün işleyişi ve militanların takibi konusunda daha somut bilgilere sahip olacağı kaydedildi. 700'den fazla Alman'ın DAEŞ saflarında savaşmak için Suriye ve Irak'a gittiği tahmin ediliyor.
İŞTE DAEŞ'İN GİZLİ TÜNELLERİ

KOORDİNATLARI DAEŞ'İN KİMYASAL UZMANI VERDİ

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Irak'ta DAEŞ'in kimyasal tesislerini hedef aldı. Operasyonda özellikle hardal gazı üretildiğinden şüphelenilen noktaların vurulduğu açıklandı. Amerikan basınında yer alan haberlere göre, hedeflerin koordinatlarını, üç hafta önce yakalanan ve 'örgütün kimyasal uzmanı' olduğu belirtilen Süleyman Davud el Bekkar verdi. El Bekkar'ın sorgu sırasındaki itiraflarının ardından, ABD savaş uçaklarının Irak'ta bazı noktaları bombaladığı belirtildi. Operasyonla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
22 bin militan deşifre oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN