Eyvah! Suriye'yi parçalıyorlar

Reuters'a konuşan BM kaynakları, Batılı devletlerin Suriye için federal bir yapı öngördüğünü açıkladı. Planın, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya da sunulduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 12.3.2016
Eyvah! Suriye'yi parçalıyorlar

Suriye'de 5'inci yılını doldurmak üzere olan çatışmalara siyasi çözüm arayışları sürerken, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yapan diplomatlardan, önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelere dair dikkat çekici ipuçları geldi. Reuters haber ajansına konuşan diplomatik kaynaklar, Batılı ülkelerin, Suriye'de toprak bütünlüğü korunarak federal bir yapı kurulmasından yana olduğunu açıkladı. Ülkenin federal bölgelere ayrılması planının, Rusya'nın yanı sıra ABD ve diğer Batılı ülkelerce de benimsendiği kaydedildi. Kaynaklar, "Tabii ki federal yapıların çok farklı örnekleri var. Yetki alanı oldukça daraltılmış bir merkez ve güçlü özerk bölgelerin olduğu modeller de bulunuyor" şeklinde konuştu. İsmi açıklanmayan diplomatik kaynaklar, Suriye ile ilgili hazırlanan federal yönetim taslaklarının BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya da sunulduğunu belirtti. Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonuna konuşan De Mistura, bu teklifler ışığında, "Bütün Suriyeliler ülkenin bölünmesine karşı. Ancak federal yapı, Cenevre'de müzakere konusu edilebilir" yorumunda bulundu. Suriye muhalefeti federal yapıya tepki gösterirken, PYD Lideri Salih Müslim, federalizm de dahil olmak üzere, merkezin yetkilerinin sınırlandırıldığı her türlü modeli desteklediklerini söyledi.

"ATMACALAR" SURİYE SINIRINDA "HAZIR KITA"

GÖRÜŞMELER 14 MART'TA

27 Şubat'ta ilan edilen ateşkesin, bazı ihlaller dışında yürürlükte kalması üzerine, taraflar 14 Mart'ta Cenevre'de yeniden bir araya gelecek. Suriyeli muhaliflerin çatı oluşumu Yüksek Müzakere Komitesi görüşmelere katılacaklarını duyurdu. Barış görüşmelerinin önündeki en büyük açmazı ise, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın koltuğunda kalıp kalmayacağı hakkında devam eden anlaşmazlıklar oluşturuyor.

10 SORUDA PKK'NIN SURİYE'DEKİ HEDEFİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eyvah! Suriye'yi parçalıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN