Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mültecilere piyano

Çinli sanatçı Ai Weiwei, Makedonya sınırındaki mülteci kampına piyano getirdi. Nur adlı Arap sığınmacının piyano konseri izleyenleri duygulandırdı

Giriş Tarihi: 14.3.2016
Mültecilere piyano
Muhalif görüşleriyle tanınan Çin'in modern sanatçılarından Ai Weiwei, geçen hafta mültecilerin belgeselini çekmek için gittiği Yunanistan- Makedonya sınırında sığınmacılara ilginç bir jestte bulundu: Ülkelerindeki iç savaştan kaçan 15 bin mültecinin haftalardır açlık ve sefalet içinde Avrupa'ya geçiş yapmayı beklediği İdomeni kasabasına piyano getiren Ai, mültecilerden piyano çalmasını bilen bir Suriyeli kıza yeteneğini gösterme fırsatı sundu. Piyanonun etrafına naylon tente geren Çinli sanatçı, savaş mağduru 24 yaşındaki Nur Alkhzam'ın performansını belgeseline eklemek için görüntüledi.

'BU DRAMA KULAK VERİN'
Yaklaşık 20 dakika piyano çalan Nur Alkhzam, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Haftalardır kampta bekleyen Nur, kendisinden 1.5 yıl önce Almanya'ya ulaşan kocasının yanına gitmeye çalıştığını söyledi. Piyano çalmayı küçüklüğünde öğrenen Nur, üç senedir ilk defa piyanoya dokunduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Mülteci kızın performansından çok etkilenen Ai Weiwei, "Bu kadın bizlere, savaşın üstesinden gelebileceğimizi gösteriyor" dedi ve dünyayı, mültecilerin dramına kulak vermeye çağırdı.

ALMANYA'YA GİTMEK İSTİYOR
Weiwei'nin (üstte sağda) gerdiği naylon tente altında 20 dakika piyano çalan Nur Alkhzam, Almanya'daki kocasının yanına gitmeye çalışıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecilere piyano
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN