Diyabetliler için 'suni pankreas'

Giriş Tarihi: 15.3.2016
Diyabetliler için 'suni pankreas'

Fransa'da geliştirilen suni pankreas, şeker hastalarına kolaylık sağlayacak. Cihaz, kan şekerini ölçüp gerekli müdahaleyi yapabiliyor

Dünyanın önde gelen teknoloji ve sağlık şirketleri, kanlarındaki şeker seviyesini kontrol etmek için insülin iğnesi olmak zorunda kalan şeker hastalarına yönelik bir çözüm arayışında. Fransa'da 3 hasta üzerinde denenen suni pankreas, kan şekerini ölçüp gerekli müdahaleyi yapabiliyor. Proje üzerinde çalışan Philipis Sağlık ve Bakım Ürünleri CEO'su Jeroen Tas "Kızım da 13 seneden beri diyabet hastası" diyerek dünya genelindeki 400 milyon diyabet hastasına faydaları dokunacağı için çok heyecanlı olduğunu ifade etti. Ocakta ABD'nin Las Vegas'taki Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıtılan cihazı kontrol etmek için bir de uygulama bulunuyor. KOAH, kalp yetmezliği ve astım gibi hastalıklardan daha karmaşık bir yapıya sahip olan diyabet hastalığı, güçlükle kontrol altına alınabiliyor. Bu nedenle diyabet için geliştirilen giyilebilir cihazlar daha fazla önem kazanıyor. Dünya genelinde 2030'a doğru 470 milyon kişi şeker hastası olma riski yüksek yani prediyabet olması bekleniyor.

HARVARD DA ÇALIŞIYOR

Harvard Üniversitesi'nden bilim insanları da diyabet hastaları için yapay bir pankreas üzerinde çalışıyor. Araştırmacı Eyal Dassau, diyabetlilerin hastalıklarını dengede tutmak için günlerinin neredeyse yüzde 30'unu ayırdığını belirterek, bu sürenin kısalması için projeye başladıklarını söylüyor. Dassau hedeflerinin diyabet hastalarının hastalıkları için ayırdığı süreyi yarı yarıya azaltmak olduğunu vurguluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabetliler için 'suni pankreas'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN