Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermeniler ABD'de ilk “soykırım” yenilgisini Batı Virginia’da aldı

Giriş Tarihi: 17.3.2016 14:46
Ermeniler ABD'de ilk “soykırım” yenilgisini Batı Virginia’da aldı

ABD’de 1915 olaylarının yıl dönümü olan  Nisan ayı yaklaşırken Türkiye aleyhine ülke çapında karar tasarıları çıkarmaya çalışan Ermeni lobisi ilk yenilgisini Batı Virginia’da aldı. Batı Virginia Yasama Meclisi 24 Nisan’ı 1915 Ermeni Soykırım’ı Anma Günü ilan eden H.R. 14 isimli tasarıyı geçen pazartesi günü reddetti.

Söz konusu karar 1915 olaylarının 101. yıl dönümünde ABD'deki tüm eyaletlerde karar tasarıları çıkarmaya çalışan Ermeni lobisinin zorlu bir mücadele ile karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Ermeni lobisine karşı Türk-Amerikan toplumunu organize eden sivil toplum kuruluşlarından İlerleme İçin Türk Enstitüsü (TIP) de yayınladığı bir bildiri ile Batı Virginia Yasama Meclisi'ni söz konusu kararı nedeniyle tebrik etti.

TIP Başkanı Derya Taşkın, söz konusu tasarının pek çok maddi hata içerdiğini ve propaganda içerikli olduğunu belirterek, Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak oynadığı rolün görmezden gelinmeye çalışıldığını söyledi. Taşkın, "Türkiye ve Ermenistan'ın uzlaşması için yollar arıyoruz. Fakat Ermenistan'ın Rusya ile sıkı bağları uzlaşma ihtimalini düşürüyor. Yerel ve ulusal liderler Ermenistan'ın Rus üslerini kapatması ve Rusya ile bağlarını kesmesi için çağrılarda bulunmaya başladı bile" dedi.

Taşkın, Ermenistan'ın atacağı bu adamın ABD'de de Türk-Ermeni uzlaşması için kapı aralayacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermeniler ABD'de ilk “soykırım” yenilgisini Batı Virginia’da aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN