Putin: Suriye operasyonları Rus ordusu için iyi bir eğitim ve sınav oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki operasyonların Rus ordusu için iyi bir eğitim ve sınav olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 17.3.2016 16:46
Putin: Suriye operasyonları Rus ordusu için iyi bir eğitim ve sınav oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki operasyonların Rus ordusuiçin iyi bir eğitim ve sınav olduğunu söyledi.

Putin, Kremlin'de, Suriye'de operasyonlara katılan Rus askerleriyle görüştü. Burada yaptığı konuşmada Rus ordusunun Suriye'de barış süreci için ortam oluşturduğunu ve ateşkesin sağlanmasında katkıda bulunduğunu savunan Putin, çatışmasızlık anlaşmasına uymayan grupların bombalanacağını bildirdi.

Ateşkes rejiminin Suriye'de kalan Rus askerlerince kontrol edileceğini belirten Putin, "Tartus ve Hmeymim üslerinde görev yapan askerlerimiz, karadan, denizden ve havadan güvenilir şekilde korunacak. Burada yakın menzilli Pantsir ve uzak menzilli Triumf S-400 füzelerimiz devamlı nöbet tutacak. Rusya için tehdit olan tüm hedefler bu füzelerle vurulacak" dedi.

"Çağdaş Rus silahları bu sınavdan iyi geçti"

Suriye'de görev yapan Rus kara, deniz ve hava kuvvetlerinden ve savunma sanayisinden övgüyle bahseden Putin, şunları kaydetti:

"Çağdaş Rus silahları bu sınavdan iyi geçti. Hem de bu sınav eğitim alanlarında değil, gerçek savaş ortamında yapıldı. Bu en sert ve şiddetli bir sınavdı. Bu deneyim bize eksiklerimizi gidermeye, araçlarımızın teknolojik etkinliğini artırmaya ve yeni nesi silah örnekleri oluşturmaya yardımcı olacak."

Putin, Suriye'da düzenledikleri hava operasyonlarının Savunma Bakanlığının bütçesinden karşıladığını vurgulayarak, "Bakanlığın 2015 bütçesine eğitim harcamaları için 33 milyar ruble aktarılmıştı. Bu kaynak Suriye'de görev yapan güçlerimize yönlendirildi. Savaş yeteneğini geliştirmek için gerçek savaşa katılmaktan daha etkin bir yöntem henüz icat edilmiş değil. Bu anlamda kaynak ve cephaneyi savaşta harcamak eğitim alanında harcamaktan iyidir" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'deki operasyonlara katılan bazı askerleri ödüllendirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin: Suriye operasyonları Rus ordusu için iyi bir eğitim ve sınav oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN