‘29 Kasım kararlarıyla yola devam ederiz’

Giriş Tarihi: 18.3.2016
‘29 Kasım kararlarıyla yola devam ederiz’

AB Bakanı Volkan Bozkır bugün Brüksel'de gerçekleşecek Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi öncesi Türkiye'nin yol haritasını SABAH'a anlattı.
Bozkır, "Türkiye'nin önerileri kabul edilmezse 29 Kasım zirvesinin mutabakatında alınan kararlar ile yola devam ederiz" dedi. Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı sığınmacı krizi için Türkiye'nin 7 Mart'ta sunduğu teklif üzerinde AB'nin kendi aralarında mutabakat sağlamaya çalıştığını ifade eden AB Bakanı Bozkır, Türkiye'nin teklifinin önerileri kabul edidiği takdire uygulanabilir olduğunu sadece bir kısmının kabul edilmesi durumunda 29 Kasım zirvesinin mutabakatında alınan kararlar ile Türkiye'nin yola devam edeceğini ifade etti.
Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in "yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde" Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili fasılların müzakereye açılmasına rıza göstermeyeceklerine ilişkin açıklaması hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan Bozkır, Rum liderin mayıs ayında gerçekleşecek seçimler ve kamuoyu baskısı ile bu şekilde konuştuğunu fakat AB'nin kaderinin Rum yönetiminin eline bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

TÜRKİYE-AB ZİRVESİ KARARLARI
Türk vatandaşlarına vize muafiyeti için Ekim 2016 tarihi verildi.
AB Komisyonu, üye ülkelerin pozisyonlarına bağlı olmaksızın, 2016'nın ilk çeyreğinde bazı fasılların açılması için çalışmalarını tamamlayacak.
AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için başlangıç olarak 3 milyar euro kaynak sağlayacak.
Senede iki kez AB ve Türkiye arasında uygun formatta zirve yapılacak.

ALİ ÜNAL / ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘29 Kasım kararlarıyla yola devam ederiz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN