Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD’de kanaat önderlerinin gündeminde Gülen var

Türkiye’nin bir avukatlık firması aracılığıyla ABD’ye taşıdığı Fethullah Gülen örgütlenmesi hakkındaki çabaları medyada sonuç vermeye başladı. Uzun yıllardır Gülen aleyhine olumsuz bir yorumun görülmediği ülkede, aynı hafta içerisinde iki önde gelen isim Gülen’in ABD’deki okulları ve Türkiye’deki faaliyetlerini gündeme taşıdı.

Giriş Tarihi: 18.3.2016 18:35 Güncelleme Tarihi: 19.3.2016 05:04
ABD’de kanaat önderlerinin gündeminde Gülen  var

Ülkede en fazla izlenen kanallardan biri olan CNBC'nin Salı günü öğle saatlerindeki canlı yayınına katılan eski NATO Müttefik Kuvvetler Komutanı General Wesley Clark, Türkiye'nin Suriye krizinden en fazla etkilenen ülke olduğunu söylerken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ülke içerisindeki problemlerle de yüzleşmek zorunda kaldığını belirtti.

Clark, "Türkiye'nin içerideki sorunlarının biz de bir parçasıyız. Çünkü ülkede en fazla aranan kişilerden biri Gülen denilen bir adam. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski müttefiki. Gülen ABD'de devlet tarafından parayla desteklenen sözleşmeli okul zinciri yönetiyor. Kesinlikle çok garip" dedi.

CNBC spikeri de Gülen'in Pennsylvania'da yaşadığını ve durumun "çok çılgınca" olduğunu sözlerine ekledi.

ABD'Lİ AKADEMİSYEN: GÜLEN HÜKÜMETİ DEVİRMEYE ÇALIŞTI

Ülkedeki Gülen hakkındaki tartışma bununla da sınırlı kalmadı. ABD'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Columbia Üniversitesi'nde Uluslararası ve Halkla İlişkiler Profesörü olarak görev yapan Dr. Abraham Wagner de, en fazla okunan internet haber sitesi olan the Huffington Post'ta, Gülen'i yerden yere vuran bir makale kaleme aldı.

Wagner, Türkiye'yi tehdit eden tehlikeleri sayarken bunun en sis olanının radikal İslamcı vaiz Fethullah Gülen'in hareketi olduğunu söyledi. Wagner, "Gülen'in hareketi Türkiye hükümeti ve toplumunun içine sızarak demokratik bir şekilde seçilmiş bir hükümeti devirmeye ve Şeriat kaynaklı bir sistem kurmaya çalıştılar. Terör örgütü olarak ilan edilen Gülen hareketinin Türkiye, ABD, Almanya ve diğer ülkelerde okulları, STK'lar, medya organları ve şirketleri var" dedi.

Zaman gazetesinin kabul edilemez medya uygulamalarına yol açtığını ve Gülen'in politikalarına hizmet ettiğini belirten Amerikalı akademisyen, "Gülen Türkiye'deki anayasal düzeni aşındırmak için 25 milyar dolara varan servetini büyük ölçüde sarf etti" şeklinde yazdı.

Wagner aynı zamanda Gülen'in ABD'deki okullarının Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından 22 eyalette soruşturma altında olduğunu da belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’de kanaat önderlerinin gündeminde Gülen var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN