Milyonlarca mültecinin gözü Brüksel zirvesinde

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Milyonlarca mültecinin gözü Brüksel zirvesinde

Türkiye ile AB’nin göçmenleri tartışacağı zirve dün Brüksel’de başladı. AB Konseyi Başkanı Tusk, “Anlaşmaya varma konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyim” dedi

Türkiye ile Avrupa Birliği'ni (AB) oluşturan 28 ülkenin temsilcilerinin göçmenlerin kaderini tartışacağı kritik zirve, dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla devam edecek görüşmelerde, iki taraf da kendi tezlerini masaya koyarak anlaşmanın yollarını arayacak. AB kaynaklarından gelen bilgilere göre, anlaşma sağlanabilmesi için ümit var, ancak henüz somut bir mutabakat sağlanabilmiş değil.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ile Avrupa arasında sığınmacı kriziyle ilgili anlaşmaya varılması konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu kaydetti.
Tusk, "Açık konuşmak gerekirse, iyimser olmaktan çok ihtiyatlıyım" ifadelerini kullandı.
"Anlaşmak bütün üyeler tarafından kabul edilmeli. Ayrıca, AB ve uluslararası kanunla uyumlu olmalı ve krizin çözümüne yardım etmeli" diyen Tusk, koordineli ve serinkanlı çalışıldığı takdirde, başarıya ulaşılacağını vurguladı.

LİDERLER İHTİYATLI

Zirve öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel sığınmacı krizi ve Türkiye ile işbirliği konularında uzlaşma sağlanabileceğini, bu konuda "ihtiyatlı bir iyimserlik" taşıdığını söyledi. AB Dönem Başkanı Hollanda'nın başbakanı Mark Rutte ise "Bir anlaşmaya varmamız gerekiyor. Aksi halde insani kriz kötüleşecek" dedi. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da AB'nin Türkiye ile sığınmacı krizi meselesinde anlaşmaya varacağını kaydetti.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande sığınmacı krizi konusunda genel bir anlaşma sağlanmasını istediğini belirtirken İngiltere Başbakanı David Cameron, Yunan adalarındaki göçmenleri Türkiye'ye gönderecek bir anlaşmaya varılmasının iyi bir ilerleme olacağını söyledi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis de "Türkiye'nin Ankara protokolü ve Müzakere Çerçeve Belgesi'nde tanımlanan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde bir sorun olmaz. Ancak bu olmadan bir şey yapamayız" diye konuştu.
Türkiye, AB'den en geç haziran sonunda vizelerin kaldırılmasını, üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılmasını, Türkiye'den Avrupa'ya sığınmacı kabulünü ve Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için ek 3 milyar euro destek sağlanmasını talep ediyor.
Ancak AB'nin yeni fasılların açılması konusunda açık taahhütte bulunmaktan kaçınacağı ileri sürülüyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlarca mültecinin gözü Brüksel zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN