Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anlaşma yürürlükte

Türkiye ile AB arasında cuma günü imzalanan mülteci anlaşması dün yürürlüğe girdi. İade uygulaması başlamadan Avrupa'ya ulaşmak isteyen mülteciler ise Ege Denizi'ne akın etti

Giriş Tarihi: 21.3.2016
Anlaşma yürürlükte

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanan mülteci anlaşması dün itibariyle yürürlüğe girdi. İade edilme ihtimaliyle karşı karşıya kalmadan Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacılar Yunan adalarına akın ederken, anlaşmanın tam anlamıyla ne zaman uygulamaya girebileceği tartışma konusu oldu. Midilli adasına dün ulaşan göçmenlerden Hüseyin Ali Muhammed isimli Suriyeli, Reuters haber ajansına "Anlaşmadan haberim var. Tek istediğim Avrupa'da eğitimimi tamamlamak. Biliyorum, bu yol çok zorlu ve tehlikeli. Ancak buraya ulaşmak için çok çalışıp para biriktirdim" dedi. Bilgisayar mühendisi olduğunu söyleyen 30 yaşındaki bir diğer mülteci ise "Karım ve oğlum Almanya'da. Anlaşma yürürlüğe girmeden onlara ulaşmam gerekiyor" dedi. Yunanistan'ın mülteci koordinasyon masasının sözcüsü Giorgos Kyritsis "Yeni gelen mültecileri iade süreci 20 Mart'ta başlıyor. Ancak böyle bir plan 24 saat içinde uygulamaya geçemez" dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da mülteci akınını karşılamak üzere 2 bin 300 Avrupalı güvenlik görevlisi, göç uzmanı ve avukata ihtiyaç duyduklarını söylemişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel iade işlemlerinin 4 Nisan'dan önce başlamasını beklemenin gerçekçi olmadığını belirtmişti.Anlaşma uyarınca 20 Mart'tan sonra Türkiye'den Yunan adalarına gayri resmi yollarla ulaşan mülteciler Türkiye'ye iade edilecek. İade edilen her mülteci karşılığında Avrupa Birliği, Türkiye'den kayıtlı bir mülteci alacak.

Bir gecede 875 kişi Ege'yi geçti

Yunan yetkililer cuma gecesi bin 500, cumartesi gecesi ise en az 875 mültecinin Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçtiğini açıkladı. Bu sayının, önceki günlerin iki katından fazla olduğu belirtildi. Dünkü geçişlerde Ro adası açıklarında 2 kız çocuğunun boğulduğu, 2 mültecinin de Midilli açıklarında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği öğrenildi. Türk sahil güvenlik ekipleri ve jandarmalar ise Ege Denizi'ni geçmeye çalışarak hayatlarını tehlikeye atan mültecilere yönelik operasyonlar düzenledi. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında 41, Balıkesir'in Ayvalık ilçesi açıklarındaysa batmak üzere olan bir bota düzenlenen operasyonda da 25 Suriyeli karaya çıkarıldı. Çeşme'den Sakız adasına geçmek isteyen çoğunluğu kadın ve çocuk 101 mülteci de sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Ocak 2015'ten bu yana Türkiye'den Yunanistan'a yasadışı yollarla geçen mültecilerin sayısının 1 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye'ye insani yardım ödülü

ABD'de faaliyet gösteren "Suriye İçin Amerikan Yardım Koalisyonu" adlı kurum tarafından, yaklaşık 3 milyon Suriyeli sığınmacıya kucak açan Türkiye'ye "İnsani Yardım Ödülü" verildi. ABD merkezli yardım kuruluşunun düzenlediği organizasyonda insani yardım ödülünü Türkiye Cumhuriyeti adına Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç aldı. Konuşmasında, Beyoğlu'ndaki terör saldırısına dikkati çeken Kılıç, "Bu ödül zamanlaması açısından Türkiye halkıyla dayanışma adına önemlidir." dedi. Gecede dünyada en fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan Türkiye'nin yaptığı yardımların unutulmayacağı vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anlaşma yürürlükte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN