Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'de sakal ruhsata bağlandı

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Suriye'de sakal ruhsata bağlandı

Cenevre'de muhalifleri temsil eden isimlerden Muhammed Alluş, Suriye'de rejimin sakal bırakmayı ruhsata bağladığını açıkladı. Alluş, "Sakal bırakmak isteyenler, emniyete başvuru yapıyor" dedi

Suriye'de Beşar Esad yönetiminin halka uyguladığı baskılardan biri daha gün yüzüne çıktı. İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden görüşmelerde muhaliflerin baş müzakerecisi olarak bulunan Ceyşül İslam grubunun lideri Muhammed Alluş, rejimin sakal bırakmayı bile ruhsata ve resmi prosedüre bağladığını açıkladı.

Cenevre'de Anadolu Ajansı'nın sorularını cevaplandıran Muhammed Alluş, "Rejim, halka yönelik baskıcı uygulamalarda bulunuyor. Örneğin, bir kişi sakal bırakmak istiyorsa, Vakıflar Bakanlığı'ndan resmi ruhsat alıp, daha sonra emniyet birimlerine başvurmak durumunda" dedi. Kendisinin de bu şekilde 'ruhsat' sahibi olduğunu belirten Alluş, Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi'nin "Sakalını kesmezsen seninle görüşmem" şeklindeki çıkışını eleştirdi.

Barış görüşmelerine halkı savunmak için geldiklerini belirten Alluş, "Tutuklu olan, abluka altında tutulan, işkence gören, evsiz kalan ve denizlerde boğularak ölen Suriyelilerin davası için Cenevre'deyiz" ifadelerini kullandı.

Alluş, "Matematiksel hesap yapmıyoruz. Hükümetle sen bir koltuk al, bana bir koltuk ver veya sen iki al, ben bir alayım gibi bir pazarlık yapmıyoruz. Biz, bir çetenin 50 yıldan beri susturma, terör ve hapishaneleri doldurarak, devleti, kurumlarını ve hükümeti ele geçirmesi konularını ele alıyoruz" şeklinde konuştu.

PALMİRA'DA 26 REJİM ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden yapılan açıklamada, terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki antik Palmira kentinde dün Esad rejimine bağlı birliklerle DAEŞ militanları arasında çıkan çatışmalarda 26 rejim askerinin öldüğü bildirildi. Rejimin DAEŞ'e karşı kara harekâtına havadan destek veren Rus ordusu, geçen hafta Rakka'daki hava saldırılarında 45 sivili öldürmüştü.

ARAP BİRLİĞİ DE PYD'YE 'HAYIR' DEDİ

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin geçen hafta ülkenin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde ilan ettiği federasyon Arap Birliği tarafından reddedildi. Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Hilli, dün yaptığı açıklamada "Suriye'de birlik ve bütünlüğü bozan bu tür açıklamaları Arap Birliği reddetmektedir. Suriye'nin toprak bütünlüğünü olumsuz etkileyecek hiçbir çağrı kabul edilemez" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de sakal ruhsata bağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN