Teksas'ta beşinci idam

ABD'nin Teksas eyaletinde 2005'te bir belediye yetkilisini öldüren mahkumun idam cezası zehirli iğneyle infaz edildi.

Giriş Tarihi: 23.3.2016 11:21
Teksas'ta beşinci idam

Yetkililer, 33 yaşındaki Adam Ward'ın eyalet hapishanesinde ölümcül dozda "pentobarbital" enjekte edildikten 12 dakika sonra öldüğünü açıkladı. Ward, cezası infaz edilmeden önce ailesine olan sevgisini dile getirdi ve "Tanrı hepimizi affetsin" dedi.

Ward'ın öldürdüğü belediye görevlisi Michael Walker'ın babası Dick Walker, idamla ilgili "Son 11 yıldır yaşadığımız işkence ve ızdırabı dindirdi" yorumunu yaptı.

Avukatları Ward'ın akıl hastası olduğunu iddia ederek affını istemişti ancak Temyiz Mahkemesi bunun mahkumu idamdan kurtarmak için öne sürüldüğünü belirterek af talebini reddetmişti.

Görgü tanıklarına göre, Walker, eyaletin Dallas kentinde 13 Haziran 2005'te Ward'ın evinin dışındaki hurda yığının fotoğrafını çekmiş ve bu nedenle Ward ile tartışmaya başlamıştı. Evine gidip silahını alan Ward, tırının yanında yardımcı ekibi bekleyen Walker'ı 9 el ateş ederek öldürmüştü.

Ward'ın meşru müdafaa için öldürdüğünü öne sürdüğü 44 yaşındaki Walker'ın üzerinden sadece kamera ve cep telefonu çıkmıştı.

Dava dosyasında "istifçi" olarak nitelenen ve kent yönetimiyle uzun süredir sorunları olan Ward, tutuklandıktan sonra belediye yetkililerinin, babası ve kendisine sürekli komplolar kurulduğunu ileri sürmüştü. Belediye kayıtlarına göre, Ward ailesi defalarca konut ve imar kanunlarını ihlal etmişti.

Ward, bu yıl Teksas eyaletinde idam edilen beşinci mahkum oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teksas'ta beşinci idam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN