Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa diken üstünde

Belçika'daki DAEŞ saldırılarının ardından Avrupa genelinde terör alarmı verildi. Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve diğer birçok ülkede özellikle havaalanlarına ek polis ve asker konuşlandırıldı

Giriş Tarihi: 24.3.2016
Avrupa diken üstünde

Belçika'nın ve Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'de, Zaventem Havalimanı ve Maelbeek metro istasyonuna düzenlenen terör saldırıları tüm kıtada geniş yankı uyandırdı. Kasım ayında Paris'te teröre 130 kurban veren Avrupa ülkeleri, 34 kişinin öldüğü saldırıların ardından güvenlik önlemlerini artırdı. Önceki gün yaşanan saldırının kıta genelindeki güvenlik prosedürlerini değiştirebileceği söyleniyor. Avrupa'daki havaalanlarının, yolcuları uçağa girerken değil, havaalanına girerken arama yoluna gidebileceği aktarıldı.

FRANSA: 13 Kasım Paris saldırılarının ardından olağanüstü hal uygulamasını sürdüren Fransa, havalimanlarına, garlara ve sınır kontrol noktalarına, jandarma ve polisten oluşan bin 600 takviye güç konuşlandırdı.

İNGİLTERE: Limanlarda, havalimanlarında, tren garlarında ve metro istasyonlarında polisin görünürlüğünün artırılacağını ifade eden İngiltere Başbakanı David Cameron, "İngiltere'ye dönük doğrudan tehdit içeren bir bilgi gelirse güvenlik tehdidi seviyesini daha da artırırız." dedi.ALMANYA: Sınırlardaki güvenlik önlemlerini artıran Almanya gümrük kapılarında emniyet güçleri görevlendirildi. Tüm havalimanlarında uzun namlulu silahlar taşıyan polisler devriye görevine başladı. Polisin gerekli görülmesi halinde araçlarda kimlik kontrolü yapacağı açıklandı.

HOLLANDA: Başta sınırlarda olmak üzere havalimanları, garlar, metro istasyonları ve resmi kurumlarda güvenlik önlemleri artırıldı. Saldırılar nedeniyle Brüksel'e inemeyen uçakların yönlendirildiği havalimanlarında güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarılırken, buralarda polisin yanı sıra jandarma da görevlendirildi.

İSVİÇRE: Cenevre'de Suriye barış görüşmelerinin devam ettiği BM Cenevre Ofisi dahil uluslararası kuruluşlarda ve tren istasyonlarında güvenlik görevlilerinin sayısı yükseltildi.

DİĞER: Avusturya'da da terör tehdidi seviyesi en üst düzeye çıkarıldı. Çek Cumhuriyeti'nin Prag, Brno, Pardubice ve Karlovy Vary şehirlerinde havalimanlarında dedektörlü kontroller artırıldı. Slovakya'da trafik kontrolleri başta olmak üzere havalimanları, otobüs ve tren istasyonlarında ek güvenlik önlemleri alındı. Macaristan'da terör tehdidi seviyesi 2'nci düzeye yükseltildi. Başkent Budapeşte'de havalimanına zırhlı araçlar sevk edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa diken üstünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN