Bosna Kasabı'na 40 yıl hapis

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 11 suçtan yargılanan Sırp lider Karadzic'i, sadece Srebrenitsa'da soykırım yapmaktan suçlu buldu

Giriş Tarihi: 25.3.2016
Bosna Kasabı'na 40 yıl hapis
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülen en önemli savaş suçları yargılamalarından biri olan Radovan Karadzic'in davasında dün 8 yıl sonra karar verildi. Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Birleşmiş Milletler'in bünyesindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) görülen davada, aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Bosnalı Sırpların eski lideri Karadzic, 40 yıl hapis cezasına çarptırdı. UCM, başta 8 binden fazla Bosnalı Müslüman'ın öldürüldüğü 1995'teki Srebrenitsa katliamının soykırım olduğuna hükmederek "Bosna Kasabı" olarak bilinen Karadzic'i suçlu buldu.

Ancak Srebrenitsa'nın yanısıra Kljuc, Bijelina, Prijedor, Vlasenica, Foça ve Banja Luka bölgelerinde de Müslüman ve Hırvat nüfusun katledildiği olaylar soykırım olarak değil, savaş suçu olarak kabul edildi. Daha önce Bosna'da on binlerce kişinin öldüğü şiddet olaylarını organize etmekle suçlanan Karadzic hakkında müebbet hapis cezası verilmesi bekleniyordu.

13 YIL BOYUNCA SAKLANMIŞTI

Karadzic, insanlığa karşı suç işlemek, katliam, sivillere saldırı düzenlemek ve başkent Saray Bosna'da 44 ay boyunca teröre neden olmaktan da suçlu bulundu. Ancak Karadzic delil yetersizliğinden Bosnalı Müslüman ve Hırvat köylerinin yakıldığı ve 100 bin kişinin ölümüne neden olayların sorumlusu olarak gösterilmedi. Bosna Hersekli çok sayıda kurban yakını ve savaş mağduru, Lahey'de Karadzic'in karar duruşması öncesi gösteri düzenledi. 70 yaşındaki Karadzic, 13 yıllık firarın ardından 2008'de Belgrad'da yakalanarak yargı önüne çıkarılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bosna Kasabı'na 40 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN