‘Batı, cihatçıları ihraç etmek istedi’

Giriş Tarihi: 27.3.2016
‘Batı, cihatçıları ihraç etmek istedi’

İngiliz Guardian gazetesi, Türk yetkililerin “Avrupa, radikalleri Suriye’ye ihraç etmeye çalıştı” sözlerine yer verdi, çantasından tüfek parçası çıkanların dahi Suriye uçağına binmesine izin verildiği çarpıcı olayları derledi

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Belçika'daki terör saldırılarının ardından Türk yetkililerle konuştu ve Avrupa'nın radikal militanlar karşısındaki etkisiz tutumunu ele alan bir haber yayımladı. Haberde Türk yetkililerin, terör şüphelileri konusunda Avrupa devletlerine ilettiği istihbaratlar vurgulanarak, Belçika, Fransa, Norveç ve İngiltere gibi ülkelerin uyarılara kulak asmadığının altı çizildi. Türk yetkililerin "Avrupa, radikalleri Suriye'ye ihraç etmek istedi" ifadelerine yer verilen haberde, Avrupa'nın güvenlik ve istihbarat açığını gözler önüne seren 5 olay dikkat çekti.

HOLLANDA'DA O TERÖRİST KARŞISINDA UYUMUŞ!

'SAVAŞA GİDİYORUM' DEDİ , GİTTİ
2014 yılının haziran ayında İstanbul'a gelen bir Norveçli'nin çantasından kamuflaj kıyafeti, çok sayıda bıçak, ilk yardım seti ve Kalaşnikof tüfek parçaları çıktı. Oslo'dan böylesine bir çantayla uçağa binmeyi başaran adam, Türk güvenlik görevlileri tarafından alınan ifadesinde açıkça "Suriye'ye savaşmaya gittiğini" söyledi.
2 ay sonra Paris'ten yola çıkan bir Alman vatandaşının çantasından da kamuflaj kıyafeti, kurşun geçirmez yelek ve dürbün çıktı.
2013'te Danimarka ve Türkiye vatandaşı olan Fatih Khan, Kilis'ten yasadışı yollarla Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalandı. Gözaltına alınan adam Danimarka'ya iade edildi. Ancak kısa süre sonra Danimarkalı yetkililerden yeni bir pasaport aldı ve bu kez Suriye'ye girmeyi başardı.
Yine 2013'te İngiltere vatandaşı olan Mohamed Haroon Saleem, Interpol'ün listesinde "kayıp ya da çalıntı" olduğu belirtilen bir pasaportla Londra'dan İstanbul uçağına binmeyi başardı. Bu kişinin de Suriye'ye gidişine engel olunmadı.
2014 yılının ocak ayında, Mohamed Mehdi Raouafi'nin adlı Fransa vatandaşının kız kardeşi Türk yetkililere, "Kardeşim savaşmak için Suriye'ye gidecek" uyarısında bulundu. Türk yetkililer, Fransız makamları bilgilendirdi. Buna rağmen Raouafi'nin Fransa'yı terk etmesine izin verildi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI BELÇİKA'DA İSTİFA GETİRDİ

'AVRUPA SORUMLULUK ALMADI'
Haberde, Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda intihar eylemi düzenleyen İbrahim Bakravi'nin Türkiye tarafından sınırdışı edildiği de hatırlatıldı. Aynı şekilde, 13 Kasım gecesi 130 kişinin öldürüldüğü Paris saldırılarında, Bataclan konser salonunu basan teröristlerden Omar İsmail Mostefai konusunda Ankara'nın Paris'i uyardığı da gazete tarafından aktarıldı. Birinci sayfadan verilen haberde, Türk yetkililerin "Avrupalılar bu kişileri biliyordu, ancak sorumluluk almadı" ve "Radikalleri Suriye'deki savaşa ihraç etmek istediler" ifadeleri yer aldı. Kareem Shaheen imzalı yazıda Türkiye'nin 38 bin kişilik bir 'ülkeye girmesi yasaklı kişiler listesi' oluşturduğu ve 3 bin 200 kişiyi de sınırdışı ettiği belirtildi. Türk yetkililerin, 2012'de istihbarat paylaşımı konusunda Avrupa ülkeleriyle bağlantı kurmak istediği ancak etkili yanıt alamadığı da haberde aktarıldı.

HAVALİMANININ AÇILIŞI SALI GÜNÜNE ERTELENDİ
Maelbeek metro istasyonuyla birlikte 22 Mart günü hedef alınan Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nın açılış tarihi salı gününe kadar ertelendi. Brüksel Havalimanı yönetiminden yapılan açıklamada, terör saldırıları nedeniyle havalimanının 29 Mart Salı gününden önce yeniden hizmet vermesinin mümkün olmadığı kaydedildi. Açıklamada Belçika hükümetinin aldığı yeni güvenlik tedbirleriyle ilgili hazırlıklara başlandığı belirtilirken, söz konusu tedbirlerin kapsamıyla ilgili detaylı açıklama yapılmadı. Öte yandan THY de Belçika'nın başkenti Brüksel'de meydana gelen terör saldırıları nedeniyle bugün planlanan bazı seferleri iptal ettiğini duyurdu. Dün ve bugün Atatürk ile Sabiha Gökçen havalimanları çıkışlı 20 Brüksel seferinin iptal edildiği açıklandı.

BAKAN SUÇU, POLİS MEMURUNA ATTI
Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda intihar eylemi düzenleyen teröristin Türkiye tarafından geçen yıl sınırdışı edildiğinin ortaya çıkmasının ardından, Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, çareyi İstanbul'daki Belçikalı memuru suçlamakta buldu. Skandalın ortaya çıkması üzerine verdiği istifası başbakan tarafından kabul edilmeyen Jambon, "Bir memurumuz çuvalladı" diyerek, Belçikalı memurun ihmalkâr davrandığını ileri sürdü. Liberal Polis Sendikası ise bu açıklamaya tepki göstererek Jambon'un sözlerini "Şokedici" diye yorumladı. Sendika yetkilileri, "İrtibat komiserinin ifadesi alınmadan, olay araştırılmadan böyle bir suçlama kabul edilemez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Batı, cihatçıları ihraç etmek istedi’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN