Obama'yı ölümle tehdit etmişti! Cezasını kestiler

55 yaşındaki kişi, ABD Başkanı Barack Obama'ya sözlü ve sosyal medya hesabı üzerinden ölüm tehdidinde bulunduğu gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Giriş Tarihi: 27.3.2016 18:43
Obama'yı ölümle tehdit etmişti! Cezasını kestiler

Savcının açıklamasına göre, Brian Dutcher, geçen yıl temmuz ayında bir güvenlik görevlisine Wisconsin'de konuşma yapmaya hazırlanan Obama'yı öldürmek istediğini söyledi. Dutcher'ın, güvenlik görevlisine, "(Gaspçı) burada ve fırsat bulursam onu vuracağım." dediği iddia edildi.

''ONU ÖLDÜRMEK...''

Dutcher'ın bu tehdit mesajından bir gün önce de Facebook'taki hesabından, "İşte bu, perşembe günü La Crosse'de olacağım. Umarım başkan gibi davranan adamı temiz bir şekilde vururum. Onu öldürmek bizim anayasal görevimizdir" paylaşımında bulundu.

3 YIL HAPİS CEZASI

Ocak ayında Madison şehrinde görülen davada jüri, Dutcher'ı, hem sözlü olarak hem de Facebook'taki paylaşımı sebebiyle iki kez "başkanı ölümle tehdit etmekten" suçlu buldu.

Federal mahkemenin Dutcher'a verdiği 3 yıllık hapis cezasında, ABD Başkanı Obama'yı, sözlü ifadelerinin yanı sıra sosyal medya üzerinden tehdit etmiş olmasının etkili olduğu bildirildi.

2013 yılında da Floridalı Christopher Castillo adlı Amerikan vatandaşı, Facebook üzerinden Obama'yı "ölümle tehdit ettiği" gerekçesiyle 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Castillo, amacının sadece "şaka yapmak" olduğunu iddia etmiş ancak mahkeme "ABD Başkanı'nı tehdit etmek" suçlamasıyla hapis cezasına hükmetmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'yı ölümle tehdit etmişti! Cezasını kestiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN