Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için tek umut Türkiye...

İsrail'in ambargosu altında 9 yıldır adeta esir hayatı yaşayan 'de, hayat çekilmez hale geliyor. Kent, Gazzelilerin bile büyük zorluklarla giriş-çıkış yapabildiği dünyanın en büyük hapishanesi gibi. Gazzelilerin tek umudu ise Türkiye'nin yaptığı yardım ve yatırımlar.

Giriş Tarihi: 28.3.2016 10:36
Gazze için tek umut Türkiye...
İsrail'in 9 yıldır ambargo uyguladığı , dünyanın en büyük hapishanesini andırıyor. Üç tarafı duvarlarla örülü, bir tarafı deniz engeliyle kapatılan Gazze'nin dünyayla irtibatı kesik. Gazzelilerin tek umudu, Türkiye'nin yaptığı yardım ve yatırımlar.

Karar'da yer alan habere göre: Gazzelilerin, Batı Şeria'ya geçmesi veya yurt dışına çıkması İsrail tarafından yasaklanmış durumda. Gazze'den çıkmak isteyen bir Filistinli 9 güvenlik noktasından geçmek zorunda. Uzaktan elektronik sistemlerle güvenlik taraması yapılan, elektronik odalardan geçişine izin verilenler sorguya çekiliyor. En küçük şüphe duyulması halinde hasta dahi olsa Gazze'den çıkışa müsaade edilmiyor.

LİMAN 49 YILDIR KAPALI
Gazze için "Cansuyu" özelliği taşıyan Refah Sınır Kapısı'ndaki tünellerin, Mısır tarafından kapatılması, Gazzelileri şehre hapsetmiş durumda. Gazzelilerin dünyayla bağlantılarını sağladığı tek yer olan liman, 1967 yılından bu yana dünyaya kapalı. Gazze halkı, balık tutmak için en fazla deniz kenarını 3 mile kadar kullanabiliyor.

Sanayisi bulunmayan Gazze'de, halkın geçimi büyük oranda tarıma dayalı. 2 milyon nüfuslu Gazze'de devlet kurumlarında çalışan 40 bin kadar personel ise 300 ila 500 dolar arasında maaş alıyor. Yokluk i��erisinde yaşayan halka sağlanan en önemli hizmetlerin başında hastane ve eğitim geliyor. Türkiye başta olmak üzere Katar ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan sağlık yardımları sayesinde Gazzelilere ücretsiz hastane hizmetleri veriliyor.

Şehirdeki iki üniversitede eğitim gören öğrenciler de ücretsiz olarak okula gidebiliyorlar.

OTELLER KAPANIYOR
Gazze'ye uygulanan İsrail ambargosu nedeniyle şehrin sahil kenarında bulunan 5 yıldızlı oteller de zor günler geçiriyor. Şehre yabancı giriş çıkışının çok sınırlı olduğu Gazze'deki 50'ye yakın otel, müşteri bulamadığı için her ay zarar ediyor. 500 yatak kapasiteli bir otelde bile müşteri sayısı 10'u geçmiyor.

TİKA VE İHH'YI HERKES BİLİYOR
Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Gazze'de büyük projelere imza atmış durumda. Gazze halkının refah seviyesini yükseltmek adına Türkiye tarafından yapılan yardımların TİKA ve İHH eliyle ulaştırıldığı şehirde bu kurumlar herkes tarafından biliniyor. Hastane, okul, konut, su kuyuları, aş evleri gibi yardımların yanı sıra halka dikiş nakış, meslek edinme, Türkçe, bilgisayar ve hafızlık kursları açılarak çocukların yetiştirilmesine de katkı sağlanıyor. Gazzelilere zor günlerinde yardım elini uzatan Türkiye ve Türklere olan sevgi, her Gazzeli tarafından dile getiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze için tek umut Türkiye...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN