Önce güvenlİk

Brüksel saldırılarına tepki göstermek için 30 bin kişinin katılacağı bir etkinlik planlayan halk, polisin uyarısıyla yürüyüşü iptal etti. Organizatörler de karara saygı göstererek terörü lanetlemeyi erteledi

Giriş Tarihi: 28.3.2016
Önce güvenlİk
Avrupa Birliği kurumları ve NATO Genel Merkezi'nin bulunduğu Brüksel'de düzenlenen terör eylemleri, Belçika'yı derinden sarsmaya devam ediyor. Emniyet yetkilileri, saldırıyla bağlantılı kişilere yönelik operasyonlarını sürdürürken, intihar eylemlerinde hayatını kaybedenleri anmak için düzenlenen etkinlikler güvenlik engeline takıldı. Dün Brüksel'in meşhur Borsa Meydanı'nda düzenlenmesi kararlaştırılan ve on binlerce kişinin katılması beklenen "Korkuya Karşı Yürüyüş" etkinliği iptal edildi. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ve Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur, halka yürüyüşe katılmama çağrısı yaptı. "Polis kuvvetlerimizin terör soruşturmasına odaklanması dolayısıyla, halkımıza pazar günkü gösteriye katılmama çağrısında bulunuyoruz" diyen Jambon ve Mayeur "Bırakalım emniyet güçleri, bizim güvenliğimizi sağlamak için gereken şeyleri yapsın. Biz de, katılmak istediğimiz bu yürüyüşü birkaç haftalığına erteleyelim" dedi.

'TEREDDÜTSÜZ UYACAĞIZ'
Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesine konuşan organizatör Emmauel Foulon "Yürüyüşe 30 bin kişi katılacaktı. Ama vatandaşlarımızın güvenliği bizim en büyük önceliğimiz. Yetkililerin çağrısına, tereddüt etmeksizin uyacağız" ifadesini kullandı.

AŞIRI SAĞCILAR BASTI
Yürüyüşün ertelenmesine rağmen isteyenler Borsa Meydanı'na çiçek bıraktı. Ancak meydanı basan barışçıl gösteri ve göçmen karşıtı 200 kişilik aşırı sağcı grup kargaşaya neden oldu. Nazi sloganları atan gruba polis tazyikli su ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti. 100 kişi gözaltına alındı.

PASAPORTÇU YAKALANDI
Brüksel'de 28 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılarının ardından Avrupa genelindeki operasyonlar çerçevesinde İtalya'da bir kişi tutuklandı. Salerno şehrinde tutuklanan Eddine Ouali'nin, Avrupa'ya yasadışı yollarla gidenlere sahte belge temin ettiği açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce güvenlİk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN