Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın " u"

, yılda kişi başına 210 kilogramlık ambalaj atığı ile Avrupa'nın " u" oldu.

Giriş Tarihi: 29.3.2016 15:03 Güncelleme Tarihi: 29.3.2016 15:04
Avrupa'nın çöp şampiyonu Almanya

Yardım Örgütü (DUH) tarafından yapılan açıklamada, Almanya'da gereksiz ambalaj kullanımı ve üretiminin, yığınının ülkede rekor seviyeye çıkmasına yol açabileceği belirtildi. Buna göre, süpermarketler, gereksiz ambalaj ve yüksek kaynak tüketimi nedeniyle bu durumun en büyük sorumlusu olarak belirlendi.

Avrupa'nın "çöp u" kişi başına yılda 210 kilogramlık ambalaj atığıyla Almanya oldu. Bu ülkeyi, yılda kişi başına 185 kilogramlık ambalaj atığıyla Fransa ve 150 kilogram ambalaj atığı ile Avusturya izledi. İsveç ise yılda kişi başına 109 kilogramlık ambalaj atığıyla dördüncü sırada yer aldı.

Özellikle süpermarket sektöründeki öncü şirketleri bu konuda duyarlı olmaya ve gerekli tedbirleri almaya çağıran DUH, aşırı ambalaj üretimine karşı bir kaynak tüketim vergisi getirilmesini talep etti.

DUH Genel Müdürü Jürgen Resch, konuya ilişkin değerlendirmesinde, özellikle Paskalya tatilinde ambalaj atığının yüzde 20 arttığına dikkati çekerek, "Bu çöp yığını tamamen gereksiz ve bu durum süpermarketlerin kaynak koruma ve düşük atık konusundaki rolünü tam anlamıyla yerine getiremediğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Büyük marketlerin ambalaj atıklarının azaltılması için şubat ayı ortalarında imza kampanyası başlatıldı ve bu güne kadar 173 bin kişi kampanyaya imza atarak destek verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın "çöp şampiyonu" Almanya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN