Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli belgeleri yayınlayan o gazeteci haksız bulundu!

Giriş Tarihi: 29.3.2016 18:47 Güncelleme Tarihi: 29.3.2016 20:09
Gizli belgeleri yayınlayan o gazeteci haksız bulundu!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre'de bir kazaya ilişkin gizli belgeleri yayınlayan gazeteciyi haksız buldu.

AİHM Büyük Dairesi, İsviçreli gazeteci Arnaud Bedat'ın bir trafik kazası sonrası emniyet ve İçişleri Bakanlığında yapılan gizli görüşmeleri haber yaptığı için İsviçre hükümeti tarafından suçlu bulunması üzerine açtığı davayı karara bağladı.

BEDAT'I HAKSIZ BULDU

AİHM, gazetecinin, soruşturmaya ilişkin gizli belgeleri paylaştığı gerekçesiyle aldığı 1 ay hapis cezasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10'uncu maddesi olan ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda Bedat'ı haksız buldu.

Mahkeme, soruşturmanın gizliliği kapsamında Bedat'ın olaya ilişkin gizli bilgileri çalıştığı dergide yayınlası nedeniyle hüküm giymesinin gazetecinin ifade özgürlüğünü ihlal etmediğine, Bedat'ın devam eden soruşturmaya ilişkin paylaştığı bilgilerin masumiyet karinesine zarar verdiğine hükmetti.

Bedat, 15 Ekim 2003'te "Lozan Köprüsü Faciası" isimli haberinde, motorsikletiyle 3 kişinin ölümüne 8 kişinin de yaralanmasına neden olan M.B hakkında bir haber yayımlamıştı. Haberde, M.B'nin ifadesi ve savcılığın iddianamesine ilişkin detaylar da yer almıştı.

Bunun üzerine Bedat, yetkililerin gizli görüşmelerini yayımlandığı için 2005 yılında 1 ay hapis cezasına çarptırılmış, ardından cezası para cezasına çevrilmişti.

Bedat, suçlu bulunması üzerine davayı AİHM'e taşımış, AİHM de 1 Temmuz 2014'de verdiği kararda AİHS'in 10'uncu maddesinin ihlal edildiğine karar vermişti.

İsviçre hükümetinin temyize gitmesiyle dava AİHM Büyük Daire gündemine alınmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli belgeleri yayınlayan o gazeteci haksız bulundu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN