Nükleer Güvenlik Zirvesi beklentileri karşılamayabilir

ABD'de düzenlenecek 4. Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin dünyayı nükleer terörizmden korumaya ne kadar katkı sağlayacağı belirsizliğini koruyor.

Giriş Tarihi: 30.3.2016 14:25
Nükleer Güvenlik Zirvesi beklentileri karşılamayabilir

ABD'nin başkenti Washington'da 31 Mart -1 Nisan 2016 tarihlerinde düzenlenecek 4. Nu¨kleer Gu¨venlik Zirvesi'ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) temsilcileri katılacak.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, nükleer silahlardan arındırılmış dünya fikriyle 2010'da başlattığı ve iki yılda bir tekrarlanan zirve, bu yıl son kez toplanacak olması nedeniyle özel önem taşıyor.

Rusya katılmıyor, İran davet edilmedi

Buna karşın, yaklaşık 7 bin 700 nükleer başlıkla dünyanın en büyük nükleer gücüne sahip Rusya'nın zirveye davet edildiği halde katılmaması dikkati çeken bir diğer noktayı oluşturuyor.

Rusya'nın katılmayacağı, İran'ın ise davet edilmediği zirvede, nu¨kleer tero¨r tehdidine kars¸ı mu¨cadele, radyoaktif maddelerin muhafazasında emniyetin pekis¸tirilmesi ve buna yo¨nelik uluslararası is¸birligˆinin arttırılması gibi başlıkların yanı sıra Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetleri ve DAEŞ'in son saldırılarının görüşülmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer Güvenlik Zirvesi beklentileri karşılamayabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN