Esed sürgün edilecek

Giriş Tarihi: 31.3.2016 13:47 Güncelleme Tarihi: 31.3.2016 14:35
Esed sürgün edilecek

Dışişleri Bakanı John Kerry, Esed'in üçüncü bir ülkeye sürgün edilmesi konusunda ile anlaştıklarını açıkladı.

Güvenlik Konseyi'nden bir diplomatın aktardığı bilgiye göre Kerry, birkaç Arap ülkesine ile bazı konularda anlaşma sağlandığını iletti. Bu mesajda Suriye'nin geleceğinde 'in yer almayacağı garantisi verilirken 'eli kanlı' liderin ismi belirtilmeyen üçüncü bir ülkeye gönderileceği belirtildi.

TARİH BELİRLENMEDİ

Merkezi Londra'da bulunan El Hayat Dergisi'nin elde ettiği bilgilere göre Dışişleri Bakanı Kerry 'in düşürülmesi konusunda net bir tarih belirlemedi. Kerry'nin, ülkesinin ile yaptığı bu anlaşmanın 'kesin ve net' olduğu bilgisini paylaştığı belirtildi: ', eninde sonunda üçüncü bir devlete sürgün edilecek'.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Haber7'nin haberine göre; ABD ve Rusya'nın Suriye konusunda anlaştığı bir diğer konu da anayasa oldu. Buna göre en geç Ağustos ayına kadar mevcut anayasanın değiştirilip yerine yenisinin getirilmesi konusunda el sıkışıldı.

ÜYELER 'SAVAŞ BİTSİN' DEDİ

Öte yandan söz konusun diplomatın, Güvenlik Konseyi üyelerinin 'sivil katliamının' bir an önce sona ermesi ve insani yardımların Suriye'nin her köşesine ulaştırılması konusunda ısrarcı olduğunu aktardığı ifade edildi.

GEÇİCİ HÜKÜMETTE ESED YOK

Geçtiğimiz haftalarda Esed Rus televizyonuna verdiği röportajda kendisinin koltuğunu bırakmasının ancak eski bir anayasadan yeni bir anayasaya geçişle olacağını ifade etmişti. bu mesajında Devlet Başkanlığı'nı bırakmama niyetini tekrar etse de gerek ABD, gerek BM, gerekse muhalifler hiçbir şekilde Esed'in kalmasını istemiyor. Rusya her ne kadar 'ı desteklese de özellikle ekonomide zorlu günler geçirdiği bir dönemde Batı ile ters düşmek istemediği için bu konudaki ısrarcılığından vazgeçmiş durumda. Suriyeli Muhalifler Yüksek Komitesi Başkanı Asad Zoubi, ''in bir saat bile kalmasının mümkün olmadığını' ifade etmişti.

Washington açıkladı, Kremlin yalanladı!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, El Hayat gazetesinin, Rusya ve ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceğine dair bir anlaşmaya vardığı yönündeki haberini yalanladı.

Londra merkezli El Hayat gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bazı Arap ülkelerine,Rusya ve ABD'nin Suriye'nin geleceği konusunda ortak bir anlayışa vardığını ve bunun, Esad'ın 'belirli bir aşamada' başka bir ülkeye gitmesini de kapsadığını söylediğini yazmıştı.

Peskov ise bu haberin doğru olup olmadığına dair sorular karşısında, "El Hayat, gerçeklerle bağdaşmayan bir haber yayımladı" yanıtını verip şunları ekledi: "Rusya'yı diğer ülkelerden ayıran avantajı, ne diplomatik ne de diğer kanallar üzerinden üçüncü ülkelerin geleceğine dair görüşmeler yapması."

TARİH BELİRLENMEDİ

Merkezi Londra'da bulunan El Hayat Dergisi'nin elde ettiği bilgilere göre ABD Dışişleri Bakanı Kerry 'in düşürülmesi konusunda net bir tarih belirlemedi. Kerry'nin, ülkesinin Rusya ile yaptığı bu anlaşmanın 'kesin ve net' olduğu bilgisini paylaştığı belirtildi ve "Eninde sonunda üçüncü bir devlete sürgün edilecek" ifadelerine yer verildi.

ABD ve Rusya'nın Suriye konusunda anlaştığı bir diğer konu da Anayasa oldu. Buna göre en geç Ağustos ayına kadar mevcut anayasanın değiştirilip yerine yenisinin getirilmesi konusunda el sıkışıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esed sürgün edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN