Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollanda: ’nin uyarısını görmemişiz

Giriş Tarihi: 31.3.2016
Hollanda: Türkiye’nin uyarısını görmemişiz

Brüksel saldırıları hakkında parlamentoya bilgi veren Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Steur ’nin gönderdiği uyarıyı görmedikleri için bombacıyı ellerinden kaçırdıklarını itiraf etti

Belçika'nın başkenti Brüksel'de geçtiğimiz hafta yaşanan terör eylemlerinin ardından patlak veren güvenlik depremi sürüyor. Son olarak Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Ard van der Steur, 'nin güvenlik uyarılarını dikkate almadıklarını itiraf etti.

Bakan Steur, Zaventem Havalimanı'nda intihar eylemi düzenleyen İbrahim Bakravi konusunda parlamentoya bilgi verdi. Steur, Bakravi'yi geçen yıl sınır dışı eden Türk yetkililerin elektronik postasını çok geç gördüklerini, mesaj okunduğunda Bakravi'nin çoktan Amsterdam'a ulaşmış olduğunu söyledi. Bakan, ile daha iyi iletişim kurmak istediklerini ve elektronik posta yerine telefon kullanmayı planladıklarını da sözlerine ekledi. 'nin gönderdiği elektronik postanın başlığında 'Çok Acil' yazmasına rağmen, Hollandalı yetkililerin mesajı görmediği belirtildi.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon da Bakravi konusunda 'ihmalkâr" davrandıklarını söylemiş, suçu Türkiye'deki Belçikalı bir polis memuruna atmıştı.

FBI DA BİLGİ VERMİŞ

Öte yandan, ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Brüksel saldırılarından altı gün önce, canlı bomba eylemini gerçekleştiren Bakravi kardeşler konusunda Hollanda'yı uyardığı ortaya çıktı. Steur, FBI'nın 16 Mart'ta gelen uyarılarını Belçikalı yetkililere aktardıklarını açıkladı. Uyarıda metroda intihar eylemi düzenleyen Halid Bakravi'nin "radikal ve terörist altyapısı", havalimanında kendini patlatan İbrahim Bakravi'nin de "suç geçmişi" hakkında bilgiler yer aldığı kaydedildi.

22 Mart günü, "Avrupa'nın kalbi" Brüksel'de gerçekleşen terör eylemlerinde toplam 32 kişi hayatını kaybetti. Teröristlerden, intihar eylemi düzenleyen 3'ünün kimliği tespit edildi. Kameralara yakalanan 'beyazlı terörist' ve metro saldırganına eşlik ettiği tahmin edilen bir kişi ise aranmaya devam ediyor.

'HEDEF BAŞBAKANDI' İDDİASI

Brüksel'de 32 kişinin öldüğü saldırıları düzenleyenlerin, Belçika Başbakanı Charles Michel hakkında bilgi topladıkları ortaya çıktı. Belçika basınındaki haberlere göre saldırganların bilgisayarında Başbakan Michel'in ofisi ve evi hakkında internette bilgi topladıkları belirlendi. Teröristlerin 22 Mart'ta hedef aldığı Zaventem Havalimanı ise dün de kapalı kalmaya devam etti. Yetkililer, tatbikat yürüttüklerini ve havalimanının kısmi açılış tarihini belirlemeye çalıştıklarını söylerken, Zaventem Havalimanı CEO'su Arnaud Feist "Zaventem'in tamamen açılması için aylar geçmesi gerekebilir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda: Türkiye’nin uyarısını görmemişiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN