Asırlık bir ömrün sırrı biberiye mi?

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Asırlık bir ömrün sırrı biberiye mi?

İtalya’da bin kişilik nüfusa sahip balıkçı köyünde 100 yaşın üstünde 100’den fazla kişi yaşıyor. Üstelik birçoğu sigara içiyor ve kilolu. Bilim insanlarına göre, bölgede yaygın olarak kullanılan biberiye, uzun yaşamın kaynağı olabilir

İtalya'daki bir balıkçı köyününün sakinlerinin uzun ve sağlıklı yaşamasının sırrını araştıran İtalyan La Sapienza Üniversitesi, bu sırrın biberiye olabileceğini belirtti. Campania bölgesinde yer alan, yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip Acciaroli köyünde 100 yaşın üzerinde 100'den fazla kişi yaşıyor. Acciaroli'deki bu 100 kişi ile, köyün yakınlarında yaşayan 100 yaşını aşmış diğer 200 kişi daha 'li ve İtalyan bilim adamlarının dikkatini çekti. ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi ile Roma'daki La Sapienza Üniversitesi, bu 300 İtalyan üzerinde araştırma yapmaya başladı. Kaliforniya Üniversitesi, araştırmayı internet sitesinden "Uzak İtalyan köyü, sağlıklı yaşlanmanın sırlarını barındırıyor olabilir" başlığıyla duyurdu. Kaliforniya Üniversitesi, ABD'de yaş ortalaması 78 olsa da 100 yaşını geçenlerin oranının ancak yüzde 0.02'ye ulaştığını, Acciaroli'de ise 100'lüklerin genel nüfusa oranının kat kat yüksek olduğunu vurguladı.

ALZHEIMER AZ GÖRÜLÜYOR

Araştırmacılar, köydeki yaşlıların, birçoğu sigara içmesine ve kilolu olmasına rağmen sağlıklı şekilde yaşlandığına da dikkat çekti. Köy halkı arasında kalp hastalıkları ve Alzheimer riskinin de ortalamanın altında olduğu belirtildi. Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi'nden Prof. Alan Maisel, köy halkının Akdeniz diyetiyle beslendiğini ve bol miktarda biberiye tükettiğini söyledi. Maisel ayrıca köylülerin uzun mesafeler yürüyüp, dağlık alanda tırmandığını da vurguladı.

'3-4 YIL İÇİNDE KANITLAYACAĞIZ

İtalyan La Sapienza Üniversitesi'nden Prof. Salvatore di Somma, İngiliz Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Acciaroli halkının kaliteli zeytinyağı, doğal ortamda yetişmiş bitki ve otlar, taze balıkla beslendiğine, özellikle de biberiyenin bölgede yaygın olarak kullanıldığına dikkat çekti. Di Somma, "Biberiye burada çok yaygın. Daha önce de biberiyenin uzun yaşama katkıda bulunan metabolik etkileri bulunmuştu. Bu yüzden biberiye, üzerinde durduğumuz güçlü faktörlerden biri. Biberiyenin uzun yaşam üzerindeki etkisi hipotezlerimizden yalnızca biri ve bunu önümüzdeki 3-4 yıl içinde kanıtlayabilmeyi umuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık bir ömrün sırrı biberiye mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN