Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çirkin saldırıda savclık devrede

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çirkin hakarette bulunan Böhmermann hakkında Savcılığı, devlet başkanına hakaretten soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 6.4.2016 18:27 Güncelleme Tarihi: 6.4.2016 18:38
Çirkin saldırıda savclık devrede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ZDF kanalındaki programında sözde şiir adı altında ağır hakaret ve çirkin ithamda bulunan Jan Böhmermann hakkında savcılık soruşturma başlatıldı. Savcılığı, soruşturmanın yabancı devlet adamlarına hakaret edildiği gerekçesiyle ceza kanununun 103. maddesinden açıldığını belirtti.

20 KİŞİ DİLEKÇE VERDİ
Savcılık kendilerine konuyla ilgili olarak yaklaşık 20 kişinin suç duyurusunda bulunduğunu belirterek ilk adım olarak ZDF kanalından programının kayıtlarının isteneceğini dile getirdi. Savcılık, ayrıca, Türkiye'den veya Cumhurbaşkanı'ndan talep gelip gelmediği konusunda bilgi sahibi olmak için Alman 'na başvurduklarını da duyurdu.

BAKANLIK DA ARAŞTIRDI
Söz konusu maddeye göre, bir yabancı devlet başkanına yapılan hakaret hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açılabiliyor. Hakaretin bilinçli yapılması durumunda ceza 5 yıla kadar çıkabiliyor. Konuya ilişkin Almanya , yaptığı hukuki durum araştırması sonucunda Böhmermann'ın ifadeleriyle cezalı duruma düşebileceğini bildirmişti.

PROGRAMI KALDIRILDI
Alman Dışişleri Bakanlığı, sözde şiirde yer alan ifadelerin Türk Hükümeti'nde oluşturduğu öfkeye karşı gerekli reaksiyonun gösterilmesini kararlaştırmıştı. Böhmermann, sözde mizah programında okuduğu şiir ile Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ağza alınmayacak hakaretlerde bulunmuştu. ZDF önce programı internetten kaldırmış, ardından iptal etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çirkin saldırıda savclık devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN