Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genel Sekreteri: Terörün hedefi Müslümanlar

Cenevre Ofisi’nde dünyadaki terör tehdidinin ele alındığı "Şiddete Varan Aşırıcılığın Engellenmesi" konferansında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon “Dünyadaki terör örgütlerinin hedefinde Müslümanlar olduğu açıktır” dedi.

Giriş Tarihi: 8.4.2016 17:50

Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter ve Genel Sekreter Moon'un organize ettiği konferansa, 32 bakan ve bakan yardımcısı ayrıca aralarında sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu 104 ülkeden 600'e yakın katılımcı iştirak etti.

genel sekreteri Ban Ki-Moon, terör tehlikesinin bütün dünyayı sardığına dikkat çekerek, terör örgütlerinin eline kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer malzemelerin geçme ihtimalini endişe verici olarak niteledi.

Terörün belli bir din dil ırk ve mezhebe mal edilemeyeceğini söyleyen Ban, "IŞID ve Boko Haram gibi terör örgütlerinin yaptıkları eylemler, dine, belli bir bölgeye ve milliyetçiliğe sığan eylemler değildir. Bu örgütlerin hedefinin Müslümanlar olduğu da açıktır, amaçları ise dünyayı korkunun sarmasını sağlamaktır." dedi. Terörün üstesinden gelinebilmesi için küresel işbirliğinin önemine dikkat çeken Ban, bu sorunun bölgesel küresel ve uluslararası dayanışma ile çözülebileceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Dider Burkhalter ise terörü dünyayı saran "kanser" olarak tanımladı. Tıp kanserle nasıl mücadele ediyorsa, IŞİD Boko Haram gibi örgütlerle de öyle mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Bakan, "dünya terör girdabının içindedir" dedi.Kaynak: DHA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM Genel Sekreteri: Terörün hedefi Müslümanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN