Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rusya adım atarsa, ilişkilerimizi normalleştiririz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Önümüzdeki süreçte Rusya adımlar atarsa, biz ilişkilerimizi normalleştiririz' dedi

Giriş Tarihi: 9.4.2016 16:58 Güncelleme Tarihi: 9.4.2016 18:26
'Rusya adım atarsa, ilişkilerimizi normalleştiririz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Rus uçağının düşürülmesi sonrasında şu an gelinen noktada, Rusya'nın ilk zamanlardaki gibi duygusal olmayıp daha aklı selim davrandığını aktaran Çavuşoğlu, "Bu iyiye işaret. Rusya'nın düşen uçak meselesini şahsileştirdiğini kaydetti. Rus uçağının düşmesi bizim istediğimiz bir şey değildi. Ancak angajman kuralları belli. O zaman da bu konuyla ilgili üzüntümüzü, taziyelerimizi en üst düzeyde ilettik. Önümüzdeki süreçte Rusya adımlar atarsa, biz ilişkilerimizi normalleştiririz" diye konuştu.

Rusya'nın 'ye karşı attığı adımların, iş adamlarına, öğrencilere karşı yaptığı uygulamaların hiç insani olmadığını belirten Çavuşoğlu "Tüm bunlara rağmen Rusya'ya yaptırımlara katılmayan tek NATO ülkesiyiz. Rusya'nın bunu anlaması lazım" dedi.

TÜRKİYE RUS UÇAĞINI VURMASAYDI...

10 MADDEDE RUS YALANLARI

'RUSYA'NIN İSTEĞİYLE...'

Suriye'de Rus uçağını düşüren kişinin, 'de yasa dışı silah bulundurduğu gerekçesiyle tutuklandığının ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün "Biz pilotumuzun öldürülmesi, uçağımızın düşürülmesi ile ilgili bir şeyler görmek isterdik" ifadesinin hatırlatılması üzerine, Çavuşoğlu, "Bu şahısla ilgili süreç devam ediyor. Rusya'nın isteğiyle 'deki savcılar, yargı hareket etmez" dedi. Bakan Çavuşoğlu, sürecin hukuki zemin içerisinde delil ve elde edilen bilgilere göre işleyeceğini söyledi.

İSRAİL İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞTİRİLMESİ

"İsrail ile Londra'daki görüşmelerde ilerleme kaydedildi. Ama herhangi bir kesin netice yok." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, İsraille yüzde yüz anlaşıldığının söylenemeyeceğini belirterek, uygulama ve detayları ile ilgili konuların olduğunu, bunların da bir sonraki görüşmede gündemde olacağını kaydetti.

Türkiye'nin baştan beri şartlarının belli olduğunu, bunların yerine getirilmesi durumda ilerleme kaydedileceğini aktaran Çavuşoğlu, "Bizim için diğer taraftan çok hassas bir konu olan ambargolar. Gazze ve Filistin'e insani yardımlar istediğimiz düzeyde ulaştırılamıyor. 500 milyon dolar yardım yaptık. En çok Türkiye yardımda bulundu. Mısır'da donörler konferansında da 200 milyon dolar yardım sözü verildi. Elektrik ve su, enerji gibi temel ihtiyaçlar da var. Bu konuların önündeki engellerin de kalkması lazım." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin İsrail'e büyükelçi göndermesinin anlaşma olmadan söz konusu olmadığını, İsrail ile ilişkilerin şartlar düzelirse eskisi ile aynı seviyeye gelebileceğini vurguladı.

'TÜRKİYE'YE KARŞI ATILAN ADIMLARA DUYARSIZ KALAMAYIZ'

Çavuşoğlu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tasarısının Alman parlementosunda gündemine gelmesine ilişkin, bu konunun Demokles'in kılıcı gibi Türkiye'ye baskı unsuru olarak kullanılmasını çocukça bulduklarını dile getirerek, "Hukuk devleti ve Avrupa Birliği'nin en önemli ülkesi olan Almanya'nın bu yollara tevessül etmemesi gerektiğini söylüyoruz. Tarih konusunda meclisler karar almamalı. Bu konuda geçmişte bazı ülkelerin uygulamalarına karşı Türkiye'nin de adımlar attığını ifade ederek, "Biz böyle bir şey olmasını beklemiyoruz. Türkiye'nin tarihini kullanarak Türkiye'ye karşı atılan adımları duyarsız kalamayız." ifadelerini kullandı.

'KARABAĞ'DA BARIŞTAN YANAYIZ'

Bakan Çavuşoğlu, Ermenistan ve Azerbaycan cephe hattında son dönemde çıkan çatışmalara da değinerek, "Sıcak çatışma umarım olmaz. Azerbaycan da biz de bu sürecin barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz" dedi.

Minsk Grubu'nun bu konuda yeterli adım atmadığını, istese bir haftada bu sorunu çözüme kavuşturacağını dile getiren Çavuşoğlu, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın topraklarının yüzde 20'sini işgal ettiğini, tüm BM, AKPM ve uluslararası örgütlerin kararnamelerinde bu durumun açıkça ortaya konduğunu belirtti.

Ermenistan'ın hem suçlu hem güçlü olmaya çalıştığını, Dağlık Karabağ sorununda iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Ermenistan, Azerbaycan ile ateşkesi, Nahçıvan'a saldırısı ile bir provokasyon peşinde. Burada ciddi bir ihlal var. Azerbaycan bu konuda sabırlı davranıyor." diye konuştu.

Geçmişte İran'ın yanında olduklarını ve bugünlerde ambargonun kalkmasını fırsatçılık olarak görmediklerini, 30 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"İki ülke arasında sınırda, ülke içerisinde ulaşım ve taşımacılıkla ilgili küçük çaplı sorunlar var. Gaz anlaşmasını kendi aramızda çözemedik. Bizim gibi iki kardeş ülkenin arasında böyle bir şeyin olması doğru bir şey değil. Enerji, ulaşım, altyapı yatırımlarında potansiyel var. Biz İran'la ilişkilerimizi geliştirmek konusunda her zaman kararlıyız. Suriye ve Esad konusunda farklı düşünüyoruz. Bunu çok tehlikeli görüyoruz. Mezhepçiliğe karşıyız. İran'la ilişkilerimizin iyi bir noktaya gitmemesi için herhangi bir sebep yok."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rusya adım atarsa, ilişkilerimizi normalleştiririz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN