Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kral’ın en önemli gündemi 'İslam Ordusu'

13. İİT Liderler Zirvesi öncesi yarın Ankara’ya gelecek olan Kral Selman'ın ’de en önemli gündemi İslam Ordusu olacak.

Giriş Tarihi: 10.4.2016 20:04 Güncelleme Tarihi: 10.4.2016 21:56
Kral’ın en önemli gündemi 'İslam Ordusu'

, 14 Nisan'da İstanbul'da başlayacak 13. İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) Liderler Zirvesi'nden üç gün önce, yarın Ankara'da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud'u ağırlıyor. Kral Selman'ın çantasındaki konuların başında İslam ordusu, Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'daki terörle mücadele var. Kral Selman'ın Mısır'ın ardından 'ye yaptığı ziyaretin bir diğer önemli başlığı, bölgedeki enerji koridorunun güvenliği.

İSLAM ORDUSU KOALİSYONUNA KATILAN ÜLKELER

NATO KADAR ETKİN

Uzmanlara göre, Suudi Arabistan ve önderliğinde kurulan İslam Ordusu, yakın zamanda Türkiye için NATO üyeliğinin ardından bölgede dengeleri değiştirebilecek en önemli askeri hamlelerden birine dönüşebilir. Geçtiğimiz ay 20 ülkeden 200 bin askerle tatbikat yapan İslam Ordusu'nun merkezi Suudi Arabistan'da. Suudi Kral Salman, bu teşkilatın güçlenmesi için Türkiye ve Mısır gibi bölgenin iki önemli devleti arasındaki sorunları da çözmeye çalışıyor.

İİT 13. İSLAM ZİRVESİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKDARBEDEN SONRA İLK

Türkiye, 2013 yılında seçimle göreve gelen Muhammed Mursi'nin 2013 yılında Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi tarafından askeri darbeyle devrilmesinin ardından Mısır ile ilişkilerini askıya almıştı. İİT Zirvesi'ne Sisi olmasa bile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri'nin gelmesi gündemde ve bu iki ülke arasında yıllar sonra ilk resmi adım olacak. Türkiye, ilişkilerin normalleşmesi için başta Mursi olmak üzere Müslüman Kardeşler'e yönelik baskının kalkması ve özgürce seçime gidilmesi gerektiğini savunuyor.

AZERBAYCAN ORDUSU ERMENİSTAN'I HARİTADAN SİLEBİLİRKARA ORDUSU İHTİMALİ

Kral Selman'ın ziyareti Esad, Hizbullah ve DAEŞ terörüyle mücadele açısından tarihi girişimlere gebe. Rusya ve İran destekli Esad ordusunun Suriye Halep ve Türmendağı'nda, Irak Erbil ve Musul'da, ayrıca Yemen ve Lübnan'da mevcut idare ve Müslüman gruplara yönelik saldırılara karşı kara ordusu gönderilmesi ya da mevcut yönetimlerin desteklenmesi kararı alınabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral’ın en önemli gündemi 'İslam Ordusu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN