Başbakanı televizyon programında istifa ettiğini açıkladı

'da Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, katıldığı bir televizyon programında görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 11.4.2016 01:02 Güncelleme Tarihi: 11.4.2016 01:04
Ukrayna Başbakanı televizyon programında istifa ettiğini açıkladı

Siyasi çalkantıların son aylarda giderek yoğunlaştığı 'da Başbakan Arseniy Yatsenyuk, televizyon kanallarında yayımlanan "Başbakan'la 10 Dakika" adlı programda yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Yatsenyuk, kendisinin istifasının resmi olarak 12 Nisan Salı günü, Ukrayna Parlamentosu'na sunulacağını bildirdi. Başbakan Yatsenyuk, ülkedeki siyasi krzin kendisini istifaya zorladığını ifade etti. Kendisinin başbakanlık yetkilerini Parlamento Başkanı Volodimir Groysman'a teslim etmeye hazır olduğunu dile getiren Yatsenyuk, diğer taraftan başkanı olduğu 'Halk Cephesi' partisinin koalisyon hükümetinde kalmaya devam edeceğini kaydetti.

Ukrayna'da iki yıl önce batı yanlısı kesimlerin gerçekleştirdiği ihtilalin ardından başbakanlığa getirilen Arseniy Yatsenyuk'un partisi, 2014 yılının ekim ayındaki parlamento seçimlerinde en fazla oyu almış ve Yatsenyuk, beş partiden oluşan koalisyon hükümetinde yeniden başbakan olmuştu. Ancak, koalisyon hükümetindeki partiler arasındaki anlaşmazlıklar geçen yılın sonlarında artınca, bazı partiler koalisyon hükümetinden çekilme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile Başbakan Yatsenyuk arasındaki anlaşmazlıklar da bu yılın başlarında iyice şiddetlenmiş, fakat yönetimi ve IMF, Ukrayna yönetimini, siyasi krizden uzak durmaları konusunda uyarmıştı.

ABD yanlısı çizgisiyle bilinen Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un partisinin 2014 yılının Ekim ayındaki parlamento seçlimlerinde yüzde 22,14 ile en yüksek oyu almasına karşılık, geçen yılın sonunda yapılan kamuoyu yoklamaları, partinin kamuoyu desteğinin yüzde 1'e kadar düştüğünü gösteriyordu.

Öte yandan ABD yönetimi ve IMF, ekonomik kriz içinde bulunan Ukrayna'da erken seçimlerin yapılmasına kesinlikle karşı çıkıyor ve yeni hükümetin, parlamentodaki mevcut partiler içinden kurulması gerektiğini söylüyor.Kaynak: DHA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna Başbakanı televizyon programında istifa ettiğini açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN