Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 'de protesto edildi

Belçika'da yaşayan Türkleri, başkent 'de düzenledikleri gösteriyle 'ın saldırılarını protesto etti.

Giriş Tarihi: 11.4.2016 17:45

Avrupa Parlamentosu (AP) yakınlarındaki Meeus Meydanı'nda toplanan lılar sık sık, "Karabağ bizimdir, bizim kalacak", "Şehitler ölmez, vatan büyümez" sloganları attı. Türk vatandaşlarının da destek verdiği gösteride, ve bayraklarının yanı sıra, "Sivilleri hedef almaya son verin", "Hepimiz Hocalıyız, hepimiz Türküz." yazılı pankartlar taşındı.

Gösteriyi organize eden Belçika Dostluk Cemiyeti Başkanı Ayhan Demirci, "Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal eden Rus destekli Ermeni kuvvetlerinin halen saldırılarına devam ettiğini" belirterek, "Ateşkesi her zaman ihlal ettiler. Biz de bu ihlallere fazlasıyla karşılık verdik. Biz Azerbaycan topraklarının iadesini, Karabağ'ı terk etmelerini istiyoruz. Karabağ'ın Türk toprağı olduğunu ve işgal altında olduğunu tüm dünya biliyor. 'ın bu işgale son vermesini ve bir milyona yakın insanımızın tekrar evlerine dönmesini talep ediyoruz." dedi.

Göstericilerden Kemale Dadaşova, öldürmeye dönük Ermeni siyasetinin halen devam ettiğini belirterek, "Ne yazık ki bir çok milletten politikacılar buna gözlerini yumuyor. Ancak inanırız ki, Erdoğan ve Aliyev ile sizin yardımınızla inşallah biz galip olacağız." dedi.

Diğer bir gösterici Ali Seyran ise Azerbaycan ordusunun istemesi halinde işgal altındaki toprakları kısa süre içinde alabileceğini kaydederek, "Bunun böyle olduğunu 2 gün içinde gördük. Biz Türkiye halkından, Türkiye devletinden, Türkiye'nin cumhurbaşkanından bize destek vermesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bir süre meydanda slogan atan grup, daha sonra polis gözetiminde Ermenistan Büyükelçiliği'ne yürüdü. Bu sırada, elçilik girişinde bekleyen Ermeniler, Azerbaycanlılara sözlü sataşmada bulundu. Polisin müdahalesiyle, gerilim çok fazla büyümeden sona erdi. Azerbaycan Türkleri gösterinin ardından elçilik binasının önünden ayrıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermenistan, Brüksel'de protesto edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN