Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Generallerin ağzından Kıbrıs Harekâtı

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Generallerin ağzından Kıbrıs Barış Harekâtı

Kıbrıs Harekâtı’nda görev yapan Türk generallerle konuşan Rum gazeteci Andreu, operasyonun detaylarını gün yüzüne çıkardı. , ve Güney Kıbrıs’ta bu hafta raflardaki yerini alıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Temmuz 1974'te düzenlediği Kıbrıs Harekâtı'nın bilinmeyen yönleri oldu. Barış Harekâtı'na katılan 10 Türk generalin, Kıbrıslı Rum gazeteci Anna Andreu'ya verdikleri röportajların toplandığı "Generallerle Randevu" adlı kitap, ve Güney Kıbrıs'ta bu hafta çıkıyor. Kıbrıs Rum Haber Ajansı'nın Türkiye muhabiri Andreu'nun derlediği kitapta, 1974 operasyonunun bugüne dek yayımlanmayan fotoğrafları da yer aldı. Andreu, bu fotoğrafları dönemin savaş muhabiri Ergin Konuksever'in arşivinden aldığını söyledi. Anna Andreu, "Heyecanla derlediğim bu değerli bilgilere, Ergin Konuksever'in yardımı olmadan asla ulaşamazdım" dedi.

İSTİHBARATI BLÖF SANDILAR
Kitapta "Rum muhafız ordusu, 1974'ün 20 Temmuz günü Ada'ya çıkarma yapılacağını biliyordu. Ancak çıkarmanın Girne'ye yapılacağı yolunda alınan istihbarat, 'şaşırtmaca' ve 'blöf' sanıldı. Bunun için Rum birlikler Girne'ye değil, Maraş'a mevzilendi" gibi bugüne dek pek bilinmeyen bir bilgiye de yer verildi. Kitapta yer alan bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetleri, Rum ordusundaki tankların 2'nci Dünya Savaşı'ndan kalma Rus yapımı tanklar olduğunu biliyordu. Emekli generaller, tankların Girne'nin uzağında, Lefkoşa Havaalanı'nda konuşlandırıldığını bildiklerini de Andreu'ya anlattı. Kitapta ayrıca "Barış Harekâtı'nın ilk gününde Türk tankları teknik nedenlerle Girne'ye çıkarılamadı. Çıkarma ancak 3'üncü dalga operasyonuyla gerçekleşebildi. Eğer Rum tankları Girne'de konuşlanmış olsaydı, savaşın kaderi farklı olabilirdi" ihtimalleri de dile getirildi. Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan Türk generallerin, "Operasyon sırasında yapılması gerekeni yaptık" dediği, ancak savaşın kötü bir şey olduğunu belirttikleri kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Generallerin ağzından Kıbrıs Barış Harekâtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN