Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li istihbaratçı albay 'ye kaçmış!

'nin istihbarat kurumu Genel Keşif Bürosunda çalışan istihbaratçı albayın geçen yıl 'ye kaçtığı bildirildi

Giriş Tarihi: 11.4.2016 11:54
Kuzey Koreli istihbaratçı albay Güney Kore'ye kaçmış!

Savunma Bakanlığı ve Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, geçen yıl ülkeye iltica eden albayın, 'nin istihbarat kurumu Genel Keşif Bürosunda çalıştığı belirtildi.

Daha önce Güney Kore'ye sığınan Kuzeyli askerlerin bulunduğu ancak ülkesinde casusluk operasyonlarını yürüten albayın Güney'e sığınan en üst rütbeli Kuzey Koreli olduğu kaydedildi.

'in Ningbo kentinde bir restoranda çalışan Kuzey Koreli 13 işçinin Güney Kore'ye sığınmasından üç gün sonra yapılan açıklamada, albayın kimliği ve iltica sebebiyle ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

Seul hükümeti kayıtlarına göre, 1950-53 Kore Savaşı'nın bitmesinden bu yana, ülkedeki açlık ve Pyongyang yönetiminin izlediği acımasız siyasetten kaçan 29 bin Kuzey Koreli, Güney Kore'ye iltica etti.

Diğer yandan, Pyongyang yönetimi, Seul hükümetini, Güney Kore'ye sığınmaları için Kuzey Kore vatandaşlarını baştan çıkarmakla suçluyor.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Güney Koreli turistlerden, diplomatlardan veya yurt dışında yaşayan vatandaşlarından, dünya çapında KuzeyKoreliler tarafından işletilen restoranlara gitmemelerini istemişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırımlar kararı almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Koreli istihbaratçı albay Güney Kore'ye kaçmış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN