Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bosna ile ticaret hacmimizi üç katına çıkarmayı hedefliyoruz"

Giriş Tarihi: 12.4.2016 17:43
Bosna ile ticaret hacmimizi üç katına çıkarmayı hedefliyoruz

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Yaklaşık yarım milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmimizin, inşallah en kısa süre içerisinde en az üç katına çıkmasını hedefliyoruz." dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Yaklaşık yarım milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmimizin, inşallah en kısa süre içerisinde en az üç katına çıkmasını hedefliyoruz. Özellikle Hersek bölgesinde tarım, turizm alanında çok ortak yatırımlar yapılabilir. Bunun için Türk firmalarının bu bölgeye ve genel olarak, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ne yönlendirilmesi için gayret sarf ediyoruz." dedi.

Kurtulmuş, Mostar Serbest Ticaret Bölgesi'nde düzenlenen, 'nin "ortak ülke" olarak katıldığı 19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarının açılışının ardından, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbogoviç, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile stantları gezdi ve standının açılışını gerçekleştirdi.

Kurtulmuş, standlarının kurulu olduğu alanda İzzetbogoviç, Kitaroviç, Vuyanoviç ve Vuçiç ile bir süre sohbet etti.

"Ortak yatırımlar yapılabilir"

Kurtulmuş, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbogoviç ile Türkiye stantlarının bulunduğu alanda düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye olarak Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin yanında ve destekçisi olduklarını ifade etti.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti ile Türkiye'nin ilişkilerinin her alanda artarak devam edeceğini belirten Kurtulmuş, "Yaklaşık yarım milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmimizin, inşallah en kısa süre içerisinde en az üç katına çıkmasını hedefliyoruz. Özellikle Hersek bölgesinde tarım, turizm alanında çok ortak yatırımlar yapılabilir. Bunun için Türk firmalarının bu bölgeye ve genel olarak, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ne yönlendirilmesi için gayret sarf ediyoruz." diye konuştu.

"Bosna Hersek ile ilişkilerimiz her yıl daha ileriye gidiyor"

Türkiye'nin, Bosna Hersek Cumhuriyeti ile çok yakın siyasi, ekonomik ve kültürel ticari ilişkiler içerisinde olduğunun altını çizen Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bu ilişkilerimiz her yıl biraz daha ileriye gidiyor. İlişkilerimizi karşılıklı olarak daha ileriye götürmekte kararlıyız. Ayrıca Türkiye olarak hedefimiz sadece Bosna Hersek ile ilişkilerimizin ileriye gitmesi değil, aynı şekilde diğer bütün Balkan halklarıyla, milletleriyle çok ileri düzeyde ekonomik, siyasi, ticari, kültürel ilişkilerimizi artırmak niyetindeyiz. Çünkü Balkan halkları artık bu kadar acılardan sonra biliyor ki Balkan halklarının kaderleri birbirlerine benzemektedir. Birbirlerine bağlıdır ve karşılıklı olarak ilişkilerini iyileştirerek çok daha güzel, çok daha aydınlık bir geleceğe yürüyeceklerdir."

Öte yandan, fuara ortak ülke olarak katılan Türkiye ve Bosna-Hersek'in bayrakları, ana yollardaki direklere asıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bosna ile ticaret hacmimizi üç katına çıkarmayı hedefliyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN