’nin iade ettiği militan Fransa’yı uyarmış

’nin Fransa’ya iade ettiği eski bir DAEŞ militanının, yetkilileri 130 kişinin öldüğü Paris saldırısıyla alakalı uyardığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 12.4.2016
Türkiye’nin iade ettiği militan Fransa’yı uyarmış
Terör örgütü DAEŞ'ten kaçarak 'ye sığınan eski bir militanın, Fransız yetkilileri Paris saldırılarıyla alakalı uyardığı ortaya çıktı. Le Journal du Dimanche gazetesinin haberine göre, Nicolas isimli bu kişi, Paris eylemlerinden 130 gün önce, saldırıyı planlayan Abdelhamid Abaaoud'un ismini yetkililere verdi.

Habere göre 31 yaşındaki Nicolas, DAEŞ'in başkent ilan ettiği Rakka'da ve Felluce'de 16 ay geçirdikten sonra pişmanlık duydu. Gördüklerinden tiksinen Nicolas, örgütün elinden kaçmayı başararak Türk yetkililere teslim oldu. de Nicolas'yı Fransız makamlara teslim etti. Gazetenin ulaştığı bilgilere göre Nicolas 24 Temmuz tarihinde, Fransa'daki terör saldırılarını önleme görevini yürüten İç Güvenlik Genel Müdürlüğü'ndeki (DGSI) istihbarat memurlarına konuştu.

Nicolas'nın, yetkilileri Abdelhamid Abaaoud adlı militan konusunda uyardığı kaydedildi. Habere göre Nicolas "Abaaoud adlı militan, Avrupa'da terör saldırısı düzenleme izni aldı" dedi. Habere göre Nicolas, saldırıların ne zaman ya da hangi ülkede gerçekleştirileceğini bilmiyordu.

Nicolas'nın 'saldırı düzenleyecek' dediği Abaaoud, bu tarihten tam 141 gün sonra gerçekleşen Paris saldırılarının planlayıcısı olarak biliniyor. 13 Kasım gecesi Fransa'nın başkentindeki eylemlerde 130 kişi hayatını kaybetmiş, olay sadece Avrupa'yı değil tüm dünyayı sarsmıştı. Abaaoud, saldırıdan 5 gün sonra Paris'te düzenlenen bir operasyonda öldürülmüştü. İstihbaratı veren Nicolas isimli eski militanın ise tutuklu yargılanmasının sürdüğü kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin iade ettiği militan Fransa’yı uyarmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN