Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barışçıl gösteride 400 kişiye gözaltı

Her fırsatta dünyaya demokrasi dersi veren , kendi topraklarında barışçıl bir gösteriye izin vermedi. Demokrasi Baharı isimli gruba polis sert şekilde müdahale etti

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Barışçıl gösteride 400 kişiye gözaltı
'nin başkenti Washington DC'de, siyaset, para ve çıkar gruplarının ilişkisini protesto etmek amacıyla sadece oturarak yapılan gösteride 400 kişi gözaltına alındı. Kongre binası önünde toplanan ve "Demokrasi Baharı" adlı grubu temsil eden göstericiler, "Parayı siyasete sokma", "Herkesin bir oy hakkı var" yazılı pankartlar taşıdı. Washington polisi, yasadışı gösteri düzenledikleri gerekçesiyle kalabalığa önce uyarı yaptı. Ardından gözaltılar başladı. Polis çok sayıda kişiyi ellerini arkadan plastik kelepçelerle bağlayarak gözaltına aldı. Gösteriyi organize edenlerden Kai Newkirk, "Hükümetimiz zengin çıkar gruplarının kontrolü altında. Kongre bu konuda sessiz. Bunun böyle devam etmeyeceğini söylüyoruz" dedi.

1 HAFTA SÜRECEK
ABD'de internetten yayınlanan "Genç Türkler" adlı televizyon programının sunucusu Cenk Uygur da gözaltına alınanlar arasındaydı. Göstericilerin büyük bölümünün başkente yaklaşık 220 kilometre uzaklıktaki Philadelphia'dan 10 günlük bir yürüyüşle geldiği ifade edildi. Washington'da siyaset ile para arasındaki ilişkiyi eleştiren gösteriler hafta boyunca devam edecek.

"CNN NEREDE?"
ABD Kongre binası önünde yüzlerce kişiye polisin kelepçe vurması CNN başta olmak üzere büyük medya kuruluşlarınca canlı takip edilmedi. Yayınlanan bazı haberler ise polis ve grubun yazılı açıklamalarına dayandırıldı. Medyanın ilgisizliğinden yakınan göstericiler, birçok kez "CNN nerede?" sloganı attı. ABD'de daha önce de siyahi genç Michael Brown'ın beyaz polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolara büyük medya kuruluşları sessiz kalmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışçıl gösteride 400 kişiye gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN