Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ZDF'deki hakareti böyle savundu!

Alman ZDF kanalı sunucusu Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk milletine hakaret içeren yayını Almanya'da da rahatsızlık oluşturdu. Böhmermann'ın ından ise açıklama geldi. Avukat, "şiirin okunmasındaki amacın hakaret olmadığını savundu, olayın yanlış anlaşıldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 14.4.2016 20:59 Güncelleme Tarihi: 14.4.2016 21:31
ZDF'deki hakareti böyle savundu!

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hem de Türk milletine hakaret eden Alman sunucu Böhmermann'ın ı konuştu bu kez...

Avukat, Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'a yaptığı açıklamada, Böhmermann'ın amacının hakaret olmadığını savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı ise daha önce yaptığı açıklamada, geri adım atılmayacağı ve yasal hakların sonuna kadar kullanılacağı yönünde açıklama yapmış şiirin bir daha okunmayacağına dair taahhüt istemişti. Ancak, Böhmermann'ın avukatı, bu konuda bir taahhütte bulunmadı..

5 SORUDA BÖHMERMANN KRİZİ

Sunucu "Jan Böhmermann" hakkında, Alman ceza yasasındaki iki ayrı maddeden soruşturma yürütülüyor.
103'üncü madde olan 'yabancı devlet adamlarına hakaret' suçundan dava açılabilmesi için Alman hükümetinin izni gerekiyor.

Alman hükümeti, Türk hükümetinin bu yöndeki sözlü notası üzerine Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve 'ndan uzmanların oluşturduğu bir komisyon kurmuştu. Komisyon kararını henüz açıklamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "hakaret" suçunu düzenleyen 185'inci madde uyarınca " Böhmermann" hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Her iki soruşturma da ZDF kanalının merkezinin bulunduğu Mainz kentindeki savcılık tarafından yürütülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ZDF'deki hakareti böyle savundu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN