Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal medyada terör övgüsüne 14 tutuklama

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Sosyal medyada terör övgüsüne 14 tutuklama

İspanyol polisi, ve ’da terörü destekleyen ve teröristlere övgülerde bulunan 14 kişiyi tutukladı. Mayıs 2014’ten beri aynı gerekçeyle tutuklanan kişi sayısı 60’ı geçti

İspanyol polisi, sosyal medya hesaplarından yapılan terör desteği ve övgüsüne müsamaha göstermedi. Önceki gece ülke çapında en az yedi bölgede düzenlenen operasyonlarda, teröre destek veren ve terör eylemlerini öven en az 14 kişi tutuklandı. 'ndan yapılan resmi açıklamada, Mayıs 2014'ten bu yana aynı nedenle tutuklanan kişi sayısının 60'ı aştığı, operasyonların bundan sonra da devam edeceği vurgulandı. Tutuklamaların özellikle ve 'daki paylaşımların ardından gerçekleştirildiği belirtilirken, çok takipçili birçok Twitter hesabının uydurma isimlerle açıldığı da tespit edildi. Polisin, bu hesapların gerçek sahiplerini tespit ederek, operasyonları bu kişilere yönelik olarak düzenlediği kaydedildi. İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, tutuklamalara gerekçe olarak, zanlıların terörist organizasyonları övmesi, destek ve sempati bildirmesi, kurbanlarla ve terör eylemlerinde ölenlerin yakınlarıyla alay etmesi gibi kanıtlar gösterildi. İspanyol basınında yer alan haberlere göre, tutukluların Bask bölgesindeki silahlı ayrılıkçı ETA, aşırı solcu GRAPO ve Katalonya'daki ulusçu Terra Lliure gibi silahlı örgütlerin eylemlerine destek verdikleri vurgulandı.

AKTİF DEĞİLLER AMA...
Tutuklamaların ardından yapılan yorumlarda, operasyonlara gerekçe olan örgütlerin neredeyse tamamının artık faaliyetlerini bırakmış olmasına rağmen, destekçilerine tolerans gösterilmemesine dikkat çekildi. Fransız haber ajansı AFP'nin konuyla ilgili ayrıntılı haberinde, polisin, bu örgütlerin yeniden canlanmasına engel olmak istediği hatırlatması yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal medyada terör övgüsüne 14 tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN